Česko bez michelinských hvězd? Stát zatím nepodepsal smlouvu o členském poplatku 10 milionů

Česko by mohlo přijít o restaurace s michelinskou hvězdou, nově totiž musí jednotlivé země společnosti Michelin platit poplatek deset milionů korun za tři roky. Firma Michelin, která vydává průvodce od roku 1900, plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, aby ho pomohly financovat. V Česku je to agentura CzechTourism, definitivní rozhodnutí o zaplacení částky náleží ministerstvu pro místní rozvoj. Píše o tom server Seznam Zprávy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známý červený průvodce, jehož přízeň výrazně zvyšuje restauracím návštěvnost, vychází od roku 1900 a v roce 1933 zavedl hvězdičkový systém

České restaurace by mohly přijít o michelinské hvězdy (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Je v zájmu organizací, aby průvodce v Česku zůstal. My jako agentura se samozřejmě zasazujeme o to, abychom podpořili gastronomii, nic dalšího ale v tento moment říct nemohu,“ sdělil serveru Seznam Zprávy ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Michelin odebral hvězdu legendě gastronomie. Kritici s verdiktem nesouhlasí, prý jde o zajištění reklamy

Číst článek

Ministerstvo pro místní rozvoj zatím situaci vyhodnocuje a poplatek bude konzultovat s dalšími resorty, doplnil zástupce vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko.

Smlouvy údajně podepsala již většina zemí, jako jsou třeba Maďarsko nebo Slovinsko, Česko však stále váhá, napsal web.

V Česku jsou nyní dvě restaurace s jednou michelinskou hvězdou – pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Za loňský rok Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, i tento ročník by byl totiž podle serveru podmíněn poplatkem.

První v roce 2008

Poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl.

Larvy a cvrčci. Evropská unie rozšířila seznam hmyzu určeného k jídlu

Číst článek

V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsayho, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno.

Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni v roce 2018 přišel. Celkem tak hvězdu doposud získalo pět pražských restaurací.

Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme