RendangGate: do sporu o národní pokrm se vložil i bývalý malajsijský premiér

Mezinárodní roztržky vznikají z různých důvodů. Někdy stačí jen pár nešťastně zvolených slov v televizní kuchařské show. V centru pozdvižení se ocitl rendang - tradiční pokrm z jihovýchodní Asie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční pokrm jižní Asie rendang | Foto: Choo Yut Shing | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

Celou kauzu, o které se na sociálních sítích mluví jako o „RendangGate“ vyvolala slova jednoho z porotců britského vydání kuchařské show MasterChef.

Gregg Wallace zkritizoval předložený kuřecí rendang proto, že maso nebylo křupavé a kuchařku ze soutěže vyřadil. Problém ale je, že rendang je tradiční jídlo, kde se maso a další suroviny pomalu dusí, až vytvoří hustou kořeněnou omáčku.

Dnešní maso je jako Arnold Schwarzenegger. Dejte šanci nedokonalým plemenům, radí řezník

Číst článek

Porotce tak začal přes internet dostávat písemné i video vzkazy. „Rendang nemůže nikdy být křupavý. Procestoval jste Asii a byl jste i v Malajsii, tak byste to měl vědět,“ kritizuje porotce jedna z divaček.

Navíc je rendang v Malajsii a Indonésii prakticky národní pokrm - čili to bylo jako by Japoncům zkritizoval suši, že je moc syrové, nebo Čechům knedlo-vepřo-zelo za to, že je v něm kmín.

Indonésie nebo Malajsie?

Reakce na kritiku byla velmi bouřlivá. Aféra už trvá několik týdnů a zapojil se do ní třeba někdejší malajsijský premiér Najib Razak i jeho nástupce Mahathir Mohammad, podle kterého si asi porotce spletl rendang s KFC. Tento řetězec pak na tom dokonce postavil svou reklamní kampaň s obrázkem křupavých smažených křídel a sloganem „toto není rendang".

Celou aféru pak ještě přiživil další z porotců soutěže, když napsal, že rendang je ve skutečnosti indonéské jídlo. Tím se ale dotknul dost citlivé otázky národní hrdosti, je to jako když se Turci a Řekové přou o to, čí je původně kebab respektive gyros. Indonésie a Malajsie mají spoustu vzájemných sporů a spor o rendang je jedním z nich. Ovšem z ohlasů na sociálních sítích se zdá, že minimálně při obraně nekřupavého" rendangu táhnou za jeden provaz.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme