Rybě se podívejte na oči, číšníka se ptejte. Sedm rad pro gastroturisty od Pavla Maurera

Kuchař a propagátor gastronomie Pavel Maurer pravidelně celé prázdniny přispíval Českému rozhlasu svými tipy na netradiční kulinářské zážitky, které lze zažít na dovolené v zahraničí. Nyní si však připravil krátký seznam jednoduchých pravidel, kterými se v cizí zemi a před cizím jídlem jako turisté řídit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pop-up restaurace obsazují neobvyklé prostory, aby svým hostům zajistily nezapomenutelný večer, radí Pavel Maurer.

Pop-up restaurace obsazují neobvyklé prostory, aby svým hostům zajistily nezapomenutelný večer, radí Pavel Maurer. | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Celé prázdniny jsem vám doporučoval co nejzajímavějšího nebo tradičního byste měli ochutnat na svých dovolených v zahraničí. Projedli a propili jsme se společně Dánskem, Itálií, Španělskem, Francií, bývalou Jugoslávií, Řeckem, Sardinií, Švýcarskem, Slovenskem i dalšími zeměmi.

Dnes už vám nebudu doporučovat fondy, ravioli, nakládaný lišejník ani uzenou prasečí nožičkou plněnou husími játry. Spíše bych se pokusil shrnout, na co si máme jako turisté dát pozor. Na svých cestách totiž většinou jíme jídla, která jsme ještě nikdy neokusili, snažíme se přeložit názvy pokrmů či ryb, které nejsou v žádných běžných slovnících, a navíc většinou netušíme, jaké jsou místní stravovací návyky.

Zaprvé. Zjistěte si přesně, v kolik hodin se ve které zemi snídá, obědvá a večeří. Můžete být totiž zaskočeni, že třeba ve Španělsku, v Provence či v jižní Itálii vám po 16 hodině už neuvaří a k večeři otevírají nejdříve kolem 20 až 22 hodiny. Odpoledne tady drží všichni siestu a nenamažou vám ani chleba s máslem! 

Zadruhé. Rybu si nechte přinést ke stolu a ukázat. Podívejte se na oči, žábry a strukturu kůže, čichněte si. 

Zatřetí. Mějte se na pozoru před restauracemi, které mají vyvěšené fotografie jídla a nabízejí vám jídelní lístek v sedmi světových jazykových, nejspíš totiž naletíte na turistické menu. Cenově může být přitažlivé, ale většinou za moc nestojí! 

Zkroťte v sobě neandertálské zvíře a objevte vychutnávače, nabádá Pavel Maurer

Číst článek

Začtvrté. Ptejte se číšníka na výrazy, které neumíte identifikovat. Nebudete první. 

Zapáté. Dívejte se, kde, co a jak jedí místní obyvatelé. 

Zašesté. Ověřte si, jaká je v zemi kultura spropitného, co patří k běžnému chování personálu a respektujte i čas, kdy k vám dorazí číšník. Jižní národy nerady spěchají - a vystresovaného, nervózního turistu jsou schopni dlouho ignorovat. 

Zasedmé. Občas riskujte a objednejte si pokrm, o němž vůbec nemáte tušení, co to vlastně je. Můžete být mile překvapeni, anebo naopak totálně rozladěni. V takovém případě máte alespoň unikátní historku pro své kamarády!

Pavel Maurer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme