Flexitariánství. Jaké trendy v jídle přinese rok 2022

Máme už bezmála polovinu února a já si přesto jako každoročně položím otázku: co nás může letos v gastronomii potkat? Je jisté, že to nebude žádná revoluce. Svět a my s ním se zabývá horšími věcmi, než co si připravíme na talíř. Ovšem i tak návyky z let minulých a všeobecně akceptované novinky o zdravém stravování se přece jenom pomalu, ale jistě prosazovaly a budou prosazovat i nadále.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlíva ústřičná, nazývaná také jako zázračná houba, je spolu s jinými houbami stále v trendech roku 2022

Hlíva ústřičná, nazývaná také jako zázračná houba, je spolu s jinými houbami stále v trendech roku 2022 | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Moderní trendy obecně přijímáme, aniž bychom tomu věnovali pozornost, a já konstatuji, že jsou většinou prospěšné. Konečně, posuďte sami.

Máte tušení, o co jde?

Třeba takové flexitariánské hnutí a s ním spojené jídlo. Nebudu vás napínat, o co jde, a jedním dechem dodávám, že se jedná o hnutí, které je na vzestupu. Některé společnosti zabývající se gastronomií dokonce tvrdí, že se jedná o hlavní trend roku 2022. Tyto prognózy platí především pro Velkou Británii a ta je, jak známo, v řadě věcí v čele, koneckonců tu vzniklo i vegetariánství, ale je dobře, že ji časem doženeme a vyrovnáme se.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.

Tedy flexitariánská strava není z jiné planety, jde tak trochu o upravené, chcete-li flexibilní uvolněné vegetariánství, a teď pozor: které umožňuje konzumovat i maso. Většinou jde o libové maso nebo drůběž, maso z divoké, ulovené zvěře, případně ekologicky chované. Je patrné, že je za tím potřeba snížit uhlíkovou stopu, a snahu o zjišťování původu surovin také nelze vyčítat, ale naopak podpořit.

Najdeme v tom prvek ekologický, etický i vedoucí k ochraně přírody a jejích zdrojů. Možná to někomu zní až moc nadneseně, ale pokud hnutí prosazuje potraviny s vysokou kvalitou, jasným původem a jejich střídmou konzumaci, má to hodně do sebe. Britská společnost Waitrose, provozující supermarkety s kvalitními potravinami, zjistila, že 70 % dotázaných zákazníků potvrdilo, že uhlíková stopa jejich jídla je pro ně důležitá.

Jenom doufám, že na obalech nepřibude další velký štítek s původem a „rodokmenem“ baleného produktu informující o jeho uhlíkové stopě. To bych se v supermarketech cítila jako v knihovně.

Zjištění vcelku překvapující

Práce z domova, tzv. home office, je vynuceným trendem, který se nemohl nedotknout našich stravovacích a pitných návyků. Zůstanu opět v Británii a na úvod konstatuji, že tam vzrostla spotřeba vajec o 68 %, slaniny a pečiva o více jak 20 %. Na snídani je najednou více času, neboť jsme ho dosud trávili v dopravních prostředcích vezoucích nás do kanceláří a jiných pracovišť. Tím jsme byli okrádáni o čas a šanci se pořádně nasnídat. Bylo zvykem se cestou zastavit v nějakém kavárenském řetězci, koupit si kávu do kelímku a k tomu něco malého k zasycení, to vše zhltnout a hned se věnovat pracovní náplni.

Oslaďme si život s Dolly Parton. Banánový dort s kokosem

Číst článek

Zvýšené prodeje uvedených potravin ukazují na renesanci pravé anglické snídaně, k vejci, slanině a toastu totiž stačí přidat fazole a opečené rajče, resp. žampiony a máme anglický snídaňový zázrak na stole. Novým nastupujícím trendem tedy je větší a lepší snídaně.

Zmínila jsem houby a zůstanu u nich. Jejich spotřeba je také na vzestupu a právem se začínají zařazovat do kategorie superpotravin. Poptávka po nich roste a tím i tlak na průmyslové pěstování. Je to znát, neboť nabídka v obchodech se očividně rozšiřuje i díky trendům vegetariánství a veganství. Zvláště u nich je to pochopitelné.

Jeden příklad za všechny: hlíva ústřičná je oblíbená díky své masové struktuře a směle nahradí i u nás oblíbené dršťky. Přidám jednu překvapivou informaci: z hub se vaří i nealkoholická piva, k tomu se především používá houba zvaná korálovec ježatý (lví hříva), který roste i u nás. Obě houby se dají pořídit i ve formě kapslí, coby doplněk stravy nejen vegetariánů a veganů.

Hlíva ústřičná směle nahradí maso třeba v dršťkové polévce | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

V Británii je zpět dosud trochu utlumený zájem o japonská jídla, jako například Umami pasta, což je delikátní chutná přísada se zázvorem. Padesátiprocentní nárůst je zaznamenán i u sushi, současným trendem je i výroba „domácího“ sushi. K tomu musím podotknout, že v Anglii mají pro jeho přípravu mnohem dostupnější čerstvé a kvalitnější ingredience než u nás.

Kuchyně Levantu si libuje v lilku, hummusu a granátovém jablku | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Letošním trendem bude stejně jako minulý rok pulsující a lahodná kuchyně Levanty. Kuchyně regionu Levanta odkazuje na sedm zemí východního Středomoří – Kypr, Sýrii, Libanon, Turecko, Jordánsko, Izrael a Palestinu. Sám název Levanta odkazuje na východ slunce, což se mi zdá velmi příznačné. Kuchyně těchto zemí má jedno společné: úžasné chutě, nezvyklé textury a zářivé pokrmy.

Není to nic jiného, než co předvádí Yotam Ottolengi, kuchařská hvězda v Británii, původem z Izraele. Jeho jméno pro mnohé z nás dříve znělo jako ze vzdáleného vesmíru, nyní je to náš miláček, který nás naučil hummus a libanonské předkrmy mezze a ukázal nám skvělé pokrmy vegetariánské kuchyně. Já mám ráda kuchyni východního Středomoří, často připravuji oblíbená jídla jako falafel, tabouleh či používám pasty z granátového jablka.

Orientální falafel bude stálicí i pro rok 2022 a reprezentuje kuchyni Levantu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Neočekávaným trendem je rostoucí záliba v kořeněných jídlech, především jde o indické koření Garam masala a kardamom, které jsou na nejvyšším stupni oblíbenosti. Bez nich totiž pořádné kari neuvaříte.

Z Orientu se vrátím zpět do kulinářských trendů Západu. Zde jsou stále populárnější rostlinná mléka jako například mandlové nebo ovesné, ovšem nutno podotknout, že jejich míra zatížení přírody a tedy záchrany planety je diskutabilní. V poslední době se objevilo i bramborové mléko švédské firmy Dug, které je k mání opět v potravinovém řetězci Waitrose, ale ještě jsem neměla možnost ho ochutnat. Až nastane čas, dám vědět.

Staronové trendy

Na výsluní se stále derou pokrmy připravované z mořských řas. Takoví Velšané jsou jídlem z mořských řas proslavení, podávají je nejenom jako součást anglické snídaně, což beru jako výraz „vzdoru“, ale v prodeji nabízejí množství pokrmů z velšských mořských řas, pesta z mořských řas a zpracované chaluhy. V této části Británie kupodivu roste i obliba tradiční korejské a mexické kuchyně, která je rozmanitá a uspokojí každého gurmána. Velšané jsou prostě jiní nejenom jazykem a keltskou minulostí, ale i chutěmi.

Krušné hory gastronomické a houbový eintopf

Číst článek

I přes výše uvedené trendy i zde klesá spotřeba masa a dosahuje až dvacetiprocentního úbytku, více se hledí na kvalitu než na kvantitu. Ryby nelze z trendů jídla vynechat. Všimla jsem si, že se pomalu zabydlují i v našich kuchyních. Je to dáno nabídkou, která se sice pomalu, ale přesto vylepšuje, i když nejde zrovna o nejlevnější potravinu.

To nejlepší nakonec

Horkým trendem letošního roku jsou nenápadné květy ibišku. Není to neznámá záležitost, v Mexiku se tradičně ibišek suší a louhuje pro pikantní nealkoholický nápoj aguas frescas (studený ovocný nápoj). V západní Africe se z květů ibišku vyrábí čaje bissap nebo zobo. Podobné čaje a sirupy jsou oblíbené i u nás.

Nás však jistě zasáhne nastupující trend, kdy květy ochutnáme ve formě ovocných pomazánek a jogurtů. Já se na jogurty z květů ibišku moc těším.

A úplně na závěr slibuji, že si některé letošní kulinářské trendy v budoucnu společně připravíme.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme