Nová aplikace spočítá uhlíkovou stopu menu. Firma chce, aby se restaurace zabývaly původem jídla

Společnost Nutritics, zabývající se správou údajů o potravinách, poskytne restauracím možnost sdělit svým zákazníkům, jaký dopad má jejich menu na životní prostředí. Zájem o tyto údaje mezi stravovacími zařízeními roste, uvedl ředitel firmy Stephen Nolan. I díky tomu jsou už na seznamu podniků čekajících na spuštění aplikace dvě stovky restaurací.

Tento článek je více než rok starý.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace, oběd, porce, jídlo

Nová aplikace ukáže restauracím, jak jejich menu ovlivňuje životní prostředí (ilustrační snímek) | Foto: Fotobanka Pixabay

Podnik, který letos získal podporu bývalého šéfa hotelové skupiny Dalata Pata McCanna a spoluzakladatele Openet (dodavatel softwaru se sídlem v Dublinu, pozn. red.) Joea Hogana, investoval 500 000 eur (zhruba 12,3 milionu korun) do analytického nástroje Footprint. Ten bude spuštěn v příštím týdnu, uvedl deník The Sunday Times.

Nový životní styl má pomoci Zemi. Planetariáni kvůli uhlíkové stopě omezují maso a mléčné výrobky

Číst článek

Ředitel irské společnosti Nutritics Stephen Nolan, který ve firmě působí od jejích začátků, po rozhovorech s klienty uvedl, že majitelé restaurací se stále více zajímají o původ potravin a chtějí mít důvěryhodné informace, na základě kterých by se jim podařilo zmenšit uhlíkovou stopu.

Na seznamu firem, které čekají na uvedení této aplikace, je podle ředitele dvě stě restaurací. Navíc mají být v zemi zavedeny nové předpisy požadující po stravovacích zařízeních, aby podávaly zprávy o emisích uhlíku. To podle Nolana ještě zvýší zájem o novou aplikaci.

„Díky naší aplikaci se například dozvíte, jestli banán vypěstovaný a dovezený z Ekvádoru v porovnání s banánem vypěstovaným ve skleníku v irském Swords vyprodukuje více uhlíkových emisí,“ řekl Nolan deníku The Sunday Times a dodal, že ovoce ze skleníku bude mít mnohem větší uhlíkovou stopu a navíc nebude chutný.

„Zemědělství a způsob pěstování ovoce tvoří obrovskou část výsledného čísla. Dovoz z Ekvádoru má už jen malý podíl na celkovém výsledku,“ vysvětlil ředitel společnosti, která v Dublinu zaměstnává sto lidí.

Projekt kombinuje data akademického výzkumu s technologiemi, aby pomohla zákazníkům z řad stravovacích služeb plánovat jejich pokrmy. Firma, kterou v roce 2014 založili bratři Damian a Cirián O´Kelly a která se proslavila aplikací sledující nutriční složení potravin, strávila na vývoji nového produktu šest měsíců.

lou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme