Vanilka je dražší než stříbro. Kilogram přijde až na 20 tisíc korun

Kuchařky a dámy v domácnosti si možná jednou budou místo šperků přát k narozeninám skleněnou ampulku s vanilkovým luskem. Voňavá plodina už totiž překonala ceny stříbra a pěstitelé varují, že do budoucna může její hodnota ještě stoupat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vanilka. Ilustrační foto. | Zdroj: pixabay.com

Ceny se u jednotlivých pěstitelů trochu liší, ovšem v přepočtu se pohybují mezi 15 do 20 tisíci korun za kilogram. To aktuální ceny stříbra na burze jsou výrazně nižší. Podle čtvrtečního kurzu je to zhruba 12 tisíc korun.

Dlouhá cesta k vanilkovému lusku

Tři až pět let trvá, než začne rostlina plodit. Květy se musejí opilovávat ručně, plod zraje devět měsíců a další rok v uskladnění za velmi přísných pravidel.

Celou dobu mají pěstitelé každodenní povinnosti jak k rostlinám, tak k úrodě, ale nevydělávají. Stačí navíc jeden plesnivý lusk a rychle se od něj zkazí celá várka.

Ještě před rokem 2014 přitom kilogram vanilkových lusků přišel na zhruba tisíc korun.

Nevyzpytatelný Madagaskar

Cenu vanilky ovlivňuje řada faktorů. Pěstitelé se často odvolávají na změny klimatu s tím, že vlivem bouří a tajfunů přicházejí o čím dál větší část úrody.

Ačkoliv to může znít jako výmluva, většinu produkce vanilky obstarává Madagaskar. Stačí tudíž, aby ostrov zasáhla jediná silná bouře a cena vanilky okamžitě vyletí vzhůru.

Dalším faktorem je celosvětově neutuchající poptávka po přírodních produktech. Výrobci tudíž mnohem častěji přidávají do potravin i kosmetiky pravý vanilkový extrakt, zatímco dříve používali chemické aroma.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme