| Český rozhlas

Žily na ulici, teď vaří v jídelně
Podívejte se, kde vaří kuchařky
bez domova

Praha|Jan Řápek, Filip Jandourek a Eva Rajlichová|

Čtěte celý článek

Otevřena byla teprve v březnu, ale zaujala svým menu podle veganských zásad. Vaří se zde bez masa, bez vajec i bez mléka. Na pražském Smíchově nedaleko Anděla jídla v Jídelně kuchařek bez domova vaří ženy, které část života strávily na ulici. Jak ale vypadá samotná kuchyně? Server iROZHLAS.cz ji nafotil 360° kamerou.

„Recepty tady točíme, jen každá kuchařka má jiné chutě na koření. Já mám třeba ráda více pálivé,“ popisuje 48letá Eva, která na ulici prožila několik let. Jídelnu otevřela organizace Jako doma, která se dlouhodobě zaměřuje na pomoc ženám v sociální nouzi. Stálá práce je pro ně jediný způsob, jak se dostat z problémů.

Jídelna kuchařek bez domova funguje od března 2017 a nabízí veganskou teplou a studenou kuchyni, rozvoz jídel, ale i catering. A právě během tří let při vaření pro veganský catering nasbíraly místní kuchařky největší zkušenosti.

V jídelně ženy vaří z lokálních a sezonních potravin, používají i zeleninu, kterou kvůli vzhledu obchody neprodávají. Oběd v polední nabídce tak i díky tomu stojí 75 korun, polévka s pečivem 30 korun.

Interiér jídelny je vybudovaný výhradně z recyklovaných materiálů ve spolupráci s ateliérem MARS.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA