Vědci znají návod ke štěstí. Stačí jen pět vlastností

Nepátrejte dále, vědci už našli ingredience štěstí. Zatímco výzkum Harvardovy univerzity zdůrazňuje, jak jsou pro štěstí člověka důležité společenské vztahy, poslední studie University College v Londýně vypočítává pět vlastností, které jsou pro štěstí nezbytné, píše francouzský deník Le Figaro.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke štěstí prý stačí pět vlastností, alespoň to tvrdí vědci z University College v Londýně (ilustrační foto)

Ke štěstí prý stačí pět vlastností, alespoň to tvrdí vědci z University College v Londýně (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Britští vědci analyzovali údaje z průzkumu zahájeného v roce 2002, který zahrnoval více než 8000 lidí, jimž je touto dobou mezi padesáti a šedesáti lety. Podle vědců je ideálním koktejlem štěstí a úspěchu směs odhodlanosti, smyslu pro spravedlnost, optimismu, citové stability a svědomitosti.

Ti, kteří mají alespoň čtyři z těchto vlastností, jsou bohatší, jsou méně náchylní k depresím, jsou zdravější a mají širší okruh přátel a známých. Ti, kdo mají takové vlastnosti, mají rovněž nižší cholesterol a menší riziko srdečního onemocnění.

Naopak ti, kdo mají méně než dvě z těchto vlastností, se cítí být více osamělí, deprimovaní a vykazují více symptomů chronických chorob. Svůj zdravotní stav charakterizovalo 36,7 procenta z nich jako „nedobrý" nebo „špatný", zatímco u těch, kdo mají čtyři z výše uvedených vlastností, tento podíl činí pouze šest procent.

Pokud ještě nemáte oněch potřebných pět vlastností klíčových pro štěstí, neznepokojujte se, podle vědců je můžete v průběhu času získat. „Naše výsledky ukazují, že rozvíjení těchto vlastností v dospělém věku může přispět k pozdějšímu zlepšení zdravotního stavu a pohody," zdůrazňuje profesorka Jane Wardleová, která je spoluautorkou studie.

Bohatí lidé mají více deprese

Nevíte, jak dosáhnout pocitu štěstí? Začněte ze života odstraňovat zvyky, které vás činí nešťastnými. Štěstí neleží často tam, kde bychom to čekali. Naopak neštěstí je předvídatelnější a skrývá se vždy na stejném místě. Proto vědci z celého světa identifikovali chování a zvyky, které našemu pocitu pohody škodí.

Jste závislí na vašem mobilním telefonu a sociálních sítích? Skoncujte s tím. StudieMichiganské univerzity z roku 2013 osvětluje vztah mezi časem stráveným na sociálních sítích a pocity nespokojenosti, osamění a izolace.

'Nepatřím ani do světa mužů, ani žen'. Francouzský soud odmítl žádost o třetí pohlaví

Číst článek

Vyděláváte příliš mnoho peněz? Ano, čtete správně. Světová zdravotnická organizace (WHO) se dotázala 89 037 osob z 18 zemí a dospěla k závěru, že deprese stíhá více bohaté země než chudé. Jak vysvětlíme tyto překvapivé výsledky? Touha po bohatství a vlastnictví je spojena s potřebou zamaskovat vnitřní nespokojenost. Čím více má člověk peněz, tím více se snaží zaplnit vnitřní prázdnotu, ale toho nikdy doopravdy nedosáhne.

Pociťujete, že se s vámi v zaměstnání zachází nespravedlivě? Deprese nevyvolává pracovní zátěž, ale pocit, že se k vám nadřízený chová nespravedlivě, vysvětluje se v jedné dánské studii. Jestliže jste vystaveni nespravedlnosti, zvyšuje se u vás hladina stresového hormonu.

Stačí málo

Náš život je provázen mnoha volbami. Jestliže u vysokoškolsky vzdělaných lidí je možnost volby nezbytná k pocitu pohody a svobody, v každodenním životě může uvrhnout osoby do stavu úzkosti, deprese a dokonce je paralyzovat, uvádějí vědci ze Stanfordovy univerzity.

Vědci z Harvardovy univerzity realizovali největší výzkum o štěstí a dospěli k závěru, že nejdůležitější jsou vztahy s lidmi, které máme rádi. Také když se soustředíme na to, co děláme nyní, a neorientujeme se příliš na minulost nebo budoucnost, můžeme se cítit šťastnější. Četné studie rovněž ukazují, že příčinou depresí je strava bohatá na tuky.

A čím více uvažujete o tom, zda jste se správně rozhodli, tím jste podle Floridské státní univerzity nešťastnější. Nikdy totiž nebudete mít příležitost zjistit, které z vašich rozhodnutí by bylo správné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme