Z Facebooku se stává domov pro psychopaty. Chtěl tohle Zuckerberg?

„Nyní se otevírá prostor té nejsyrovější, niterné komunikaci,“ představoval před časem zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg novou službu Live. A skutečně. Svět už viděl napadení, znásilnění a v posledních týdnech i dvě vraždy a jednu sebevraždu v přímém přenosu. I dva dny po první vraždě na Facebbok Live viselo prohlášení o inspirujících záběrech. A kde je odpovědnost firmy, ptá se britský Observer.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Facebook | Zdroj: Reuters

Thajská policie chce řešit mazání nevhodných příspěvků ze sociálních sítí poté, co jistý muž vysílal na Facebooku v přímém přenosu vraždu 11měsíční dcery. Videa s vraždou a následnou sebevraždou byla dostupná ještě dlouhých čtyřiadvacet hodin po hrůzné události.

A minulý týden musel šéf firmy Mark Zuckerberg reagovat na kritiku poté, co na Facebooku 37letý Steve Stephens zveřejnil vraždu čtyřiasedmdesátiletého důchodce. Stephens se v Ohiu pohádal se svou přítelkyní a důchodce přiměl, aby na kameru zopakoval její jméno. Pak ho zastřelil. Během policejní honičky si později vzal život.

Komentátor a analytik nejmodernějších technologií John Naughton cituje v magazínu Observer starší výrok Marka Zuckerberga. Ten před časem uvedl službu Facebook Live slovy, že „nyní se otevírá prostor té nejsyrovější, niterné komunikaci".

Lidé podle něj měli zveřejňovat poselství ze všech míst a poloh lidské existence. „Stará rada, aby si člověk dal pozor na to, co si přeje, protože by mu jeho přání mohlo splnit, se zde naplno osvědčila," píše Observer.

'Lidová tvořivost'

„V rámci ‚syrové komunikace' se na Facebooku už stihl objevit záznam útoku na mladého vozíčkáře, a březnu dva teenageři z Chicaga naživo vysílali znásilnění jedné dívky. Asi 40 uživatelů Facebooku odporné záběry shlédlo, aniž by je napadlo zavolat na policii. Syrové to bylo ažaž, ale pořád šlo jen o předehru.


Pak následovaly vraždy v Clevelandu a na thajském ostrově Pchúket," píše Observer. I v případě Stephense Facebook zaspal – vražda byla odvysílána v 11:22, Facebook byl varován ve 12:59 a vražda byla k vidění až do 13:22.

Vedení firmy v oficiálních prohlášeních samozřejmě vše odsoudilo a uvedlo, že dělá maximum, aby jakoukoli přímou hrozbu fyzickému bezpečí ze sociální sítě vyloučilo „Jenomže společnost provozuje také oficiální blog Facebooku Live, na němž i dva dny po vraždě důchodce viselo prohlášení, podle něhož lidé zasílají inspirující záběry všeho, co prožívají. Facebook je prý uchvácen jejich tvořivostí," stěžuje si Observer.

Zrcadlo naší existence

Facebook má podle něj asi dvě miliardy uživatelů, a tak je zřejmé, že mezi nimi bude i zlomek psychopatů, sociopatů a anomálních osobností. „Každá normální firma, provozující produkt s takto toxickými možnostmi, by jej ihned po vraždách zavřela a ztráty odepsala," zlobí se John Naughton. „Jenomže Facebook není firma jako každá jiná. Nebohatne z toho, že by nám něco prodávala.

Obohacuje se na analýzách účasti svých uživatelů a prodává údaje o nich reklamním společnostem, které pak doufají, že se naučí ještě lépe oslovovat potenciální klienty. A za reklamu spojenou s videoklipy dostává Zuckerbergova firma nejvíce peněz. Občasné zneužití produktu psychopaty je pro Facebook pouze cenou za byznys, který dělá. Copak by pár bláznů mělo zablokovat tvořivou vlnu těch, kteří se chtějí sdílet?" píše ironicky magazín Observer.

Zrušený britský bulvární list News of the World míval heslo „Tady je celý lidský život". Byla to samozřejmě nadsázka, ale o internetu už se to říct dá. Sociální média se stávají zrcadlem lidské existence. V drtivé většině banální, ale v několika ojedinělých případech děsivé.
„Proto si ve Facebooku myslí, že posel za poselství nemůže. Je to obdoba argumentu americké Národní střelecké asociace, podle něhož lidi nezabíjejí zbraně, ale jiní lidé. Což je nesmysl a lež," uzavírá britský týdeník Observer.

 

Thomas Kulidakis, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme