Začíná sezóna agresivních pylů. Větším rizikem pro naše oči je ale práce na zahradě, varuje odborník  

Začíná pylová sezóna břízy - jednoho z nejvýznamnějších alergenů v Česku. Někteří lidé tak můžou mít problémy s očima, pyl na povrchu oka totiž způsobuje přehnanou imunitní reakci, která se projevuje zánětem. Tedy zarudnutím oka, slzením, svěděním nebo otokem víček. Pozor na oči by si v tomto období měli dávat i lidé, kteří začínají s úpravou zahrady po zimě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bříza pýřitá | Foto: Kristian Peters, Wikipedia

Z kvetoucích trav a stromů se do vzduchu začínají dostávat agresivní alergeny. Pyly na povrchu oka u citlivých lidí způsobují přehnanou imunitní reakci. „Vyvolá tam zánět, který vede k zarudnutí oka, slzení, velice specifický symptom je svědění oka, nebo otok víček,“ vysvětluje pro Radiožurnál Lukáš Huňa z oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V těchto dnech začíná být aktivní bříza, jejíž pyl patří k nejagresivnějším alergenům. V ovzduší ale poletují taky pyly topolu, jilmu, tisu nebo túje.

Nemněte si oči

Alergeny nejsou na jaře jediným ohrožením pro naše oči. Podle lékáře z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lukáše Huni jsou nejčastějším původcem poranění očí křovinořezy či strunové sekačky – nástroje, bez kterých se jarní úprava zahrady neobejde.

Zimní bundy můžete dát do skříně, říká meteorolog. Bude až 21 stupňů, teplo má být i o víkendu

Číst článek

„Dokáží vymrštit ten biologický materiál velkou rychlostí proti oku a ten v něm vyvolá zánět, který může mít velice vážné následky na vidění,“ upozorňuje Huňa. Dále radí, že pokud se do oka něco dostane, rozhodně nepomáhá mnutí. „Pokus pacienta o vyndání cizího předmětu spíš vede k tomu, že si to oko dál dráždí a v podstatě si ho poškrábe sám,“ varuje.

Nejlepší prevencí je vzít si ochranný štít, jen brýle totiž nestačí. Nejtěžší úrazy se ale stávají při štípání dřeva. I tam by lidé měli nosit ochranné pomůcky na obličej. Nebezpečná je pro oči také práce s hnojivy, postřiky a dalšími chemikáliemi. U nich lékaři při zasažení oka radí ho propláchnout pod proudem vody, a to alespoň po dobu patnácti minut.

Jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze ošetří týdně zhruba tři desítky lidí s poraněním oka při práci na zahradě.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme