Alergie bude do roku 2020 trápit každého druhého Evropana, odhadují lékaři

Alergii můžete dnes léčit tabletami, sprejem, chladivými gely anebo kapkami. Pokud jí trpíte, stejně jako sta tisíce dalších obyvatel Česka možná vám během čtvrtka poradí v lékárně, jak nejlépe s obtížemi bojovat. Je Den lékáren a jejich zaměstnanci jsou po celé republice připravení radit a konzultovat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku alergiemi podle údajů České lékarnické komory trpí zhruba dva miliony lidí. Lékárnice poradí jak je tlumit.

V Česku alergiemi podle údajů České lékarnické komory trpí zhruba dva miliony lidí. Lékárnice poradí jak je tlumit. | Foto: Jirik | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Léky na alergii se mnou prochází Veronika Krajčová, vedoucí oddělení výdeje fakultní nemocnice Motol. Dá se říct, co je oblíbenější? Berou si lidi radši tablety, nebo spreje a kapky?

„Je to tak 50 na 50. Nejdou jen po tabletách, což by bylo jednodušší, protože ta řeší celkové potíže nejen na oko a nos. Ale lidi raději sahají po lokální léčbě, aby nezatěžovali organismus celkově,“ říká Radiožurnálu Krajčová.

Evropský průkaz nestačí, bez pojištění můžete za zlomenou ruku zaplatit v zahraničí až 80 tisíc

Číst článek

Podle údajů od České lékárnické komory jsou v Česku zhruba dva miliony alergiků. Podle Veroniky Krajčové se za posledních deset let rozšířila nabídka léků, které zmírní jejich symptomy. Od lehčích alergií na pyl až po závažnější třeba na slunce.

„Léky si mohou koupit v několika podobách. Záleží, jestli pro celé tělo, nebo jen lokálně do nosu nebo do očí. Někdy obě možnosti kombinují. Přípravky do očí – tam mají na výběr z několika výrobců. Ty se liší třeba jen objemem a dobou použitelnosti. U nosních sprejů jsou to buď spreje na bázi kortikoidů, nebo na bázi látek, které snižují otok nosní sliznice jinak. Potom z těch tablet na tu systémovou léčbu je těch firem taky celá řada, účinná látka je cetirizín,“ upřesňuje Krajčová pro Radiožurnál.

Lékárníci budou během dneška lidem radit, jak zmírnit své alergie a jaké léky můžou používat.

„My se při dni lékáren zaměříme spíše na konzultaci s pacienty. Jsou dost informovaní a cíleně se ptají. Máme vyhrazený den na konzultace. Budeme se pacientům věnovat takhle, seznámíme je se seznamem léčiv a doporučíme, co by bylo nejvhodnější,“ popisuje průběh akce Krajčová.

Každý druhý alergikem?

Lékařka z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Zuzana Humlová říká, že v budoucnu bude alergiků přibývat: „Říká se, že do roku 2020 vlastně nějakou formou alergie bude trpět každý druhý člověk, což je poměrně vysoké číslo, taková je prognóza Evropské alergologické společnosti.“

V červnu a červenci trápí alergiky hlavně slunce a pyl, a to i ve velkých městech.

„Nejčastější alergie teď jsou traviny, obiloviny - pyl a také pyl lípy. Je pravda, že v letošní sezoně pacienti ty obtíže vnímají intenzivněji. To je dáno dlouhou zimou a teď nárazem alergií,“ dodává pro Radiožurnál Humlová.

Ke čtvrtečnímu Dni lékáren se připojilo více než 1000 zařízení z celé republiky.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme