,Jarní bříza končí, objevují se letní trávy.‘ V Česku začíná pylová sezona, alergií trpí až třetina populace

Začíná pylová sezona. S problémy musejí počítat lidé alergičtí na traviny nebo obiloviny. Projevy alergie jde nejčastěji řešit volně dostupnými léky, případně léky na předpis od praktického lékaře. I při lehkých projevech by ale lidé měli zvážit návštěvu alergologa. Doporučuje to předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Petr Panzner.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaro, ilustrační foto

V akutních případech může léky předepsat i praktický lékař, odborníci ale doporučují alespoň jednou specialistu navštívit (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na konzultaci u odborníka se ale může čekat i několik měsíců. Podle předsedy České společnosti alergologie a klinické imunologie Panznera je možné u akutních případů čekací dobu zkrátit.

„Čekací doby mohou být dva až tři měsíce, což ve většině případů není až tak závažný problém. Pokud se jedná o závažnější záležitost, pak je možné po dohodě s lékařem nebo po dohodě praktického lékaře se specialistou, proces urychlit,“ říká Panzner.

Noste brýle, doma se osprchujte a převlékněte. Lékařka radí, jak bojovat s pylovými alergiemi

Číst článek

V akutních případech může léky předepsat i praktický lékař, odborníci ale doporučují alespoň jednou specialistu navštívit.

„Jsme na pomezí jarní a letní pylové sezony. Dominantní bříza končí, začínají se objevovat trávové alergeny,“ říká dětská alergoložka Martina Křečková.

V populaci je podle ní dlouhodobě asi čtvrtina až třetina alergiků. K tomu je v Česku ale mnoho nediagnostikovaných, kteří sezonní rýmu i méně viditelné příznaky zaměňují třeba s dlouhotrvajícím nachlazením.

„Když se ptám na příznaky z rodinné anamnézy, tak mi lidé říkají, že chodí na alergologii, mají alergii na pyly a třeba něco dalšího. Do toho třeba jejich rodič také trpí trvalou nebo sezonní rýmou, ale nikdy nebyl vyšetřen,“ uzavírá Křečková.

Daniel Zach, František Zajíc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme