,Nepijte alkohol vůbec, škodí vždy.‘ Kanadští vědci chtějí na lahvích nálepky s riziky nadměrného pití

Lahve s alkoholem by se v Kanadě měly podle odborníků na závislosti označovat varováním o zdravotních rizicích. Třeba o nádorových onemocněních. Navrhli to autoři studie z Univerzity ve Victorii. Studii si objednala kanadská vláda, aby mohla vydat doporučení, jaká spotřeba alkoholu je pro zdraví občanů nejméně škodlivá.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejznámějším ukrajinským alkoholickým nápojem je vodka.

Kanadští experti ve své studii také vládě navrhli, aby se na všechny lahve a další obaly lepila upozornění na zdravotní rizika pití alkoholu | Zdroj: Reuters

Doporučení zpracovatelů studie je, aby lidé alkohol nepili vůbec, protože škodí v jakémkoli množství. Aby se člověku nezhoršoval zdravotní stav, mohou si lidé dovolit za týden vypít maximálně dva standardní drinky.

‚Ať žije saké!‘ Japonsko chce oživit ekonomiku kampaní, která má mladé přimět víc pít alkohol

Číst článek

To jsou nanejvýš dvě malá piva, dvě skleničky vína anebo dva velké panáky destilátu. Jde o mnohem ostřejší limity, než byly před 10 lety. Tehdy znělo kanadské vládní doporučení, které uvádělo hranici 10 až 15 drinků týdně.

Kanadští experti ve své studii vládě také navrhli, aby se na všechny lahve a další obaly alkoholických nápojů lepila upozornění na zdravotní rizika pití alkoholu. Bylo by to podobné upozornění, jako můžeme vidět na krabičkách cigaret.

Varovné nálepky ale nemají obsahovat odrazující obrázky, objevil by se na nich pravděpodobně jenom text. V Kanadě už zkušenost s takovými nálepkami mají. V roce 2017 je vyzkoušeli v obchodech s alkoholem v teritoriu Yukon na severozápadě Kanady.

Did you know? Drinking any amount of alcohol comes with risk.

Find out more in Canada’s new Guidance on #Alcohol and Health: bit.ly/3k9gyZa

#DrinkLessLiveMore

19:00 – 18. 01. 2023

14 19

Na žlutočervené nálepce bylo tehdy anglicky a francouzsky napsané, že alkohol může způsobovat rakovinu. I když pokus s nálepkami trval jen několik týdnů, spotřeba alkoholu na severozápadě Kanady klesla v tu dobu o sedm procent.

Vodáci si budou moci dovolit dvě desetistupňová piva. Novela hladce prošla Senátem

Číst článek

O zavedení označování alkoholu v celé Kanadě by ovšem musela rozhodnout tamní vláda. Na situaci reagovali také kanadští pivovarníci, kteří upozornili, že už nyní dlouhodobě propagují zodpovědný přístup k pití alkoholu.

Upozornění na úskalí pití alkoholu na lahvích se pravděpodobně v Kanadě neobjeví příliš brzy. Například v Irsku ale podobné nařízení už platí. Lahve s alkoholem se tam budou označovat varováním před zdravotními riziky včetně nádorových onemocnění.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme