Počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste, varuje pojišťovna. Zapomínání si pletou s projevem stáří

Pacientů s Alzheimerovou chorobou mezi klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přibylo za posledních pět let 13 procent. Loni se jich u VZP, jejímiž klienty je 60 procent populace, léčilo přes 50 tisíc a náklady překročily 1,74 miliardy korun. Celkově je v ČR podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v současné době asi 100 000 lidí s Alzheimerovou nemocí, v roce 2030 jich bude zhruba 174 000.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační snímek)

Počet lidí s Alzheimerovou chorobou roste (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připadá na 21. září. VZP a Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) na něj ve středu upozornily v tiskové zprávě.

Máme všechno v mobilu a na internetu, dnešní doba nás nepřiměje k trénování paměti, říká lékařka

Číst článek

Choroba narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, jako je myšlení, paměť a úsudek. Je také nejčastější příčinou demence.

„Alzheimerova choroba začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou nemoc postupuje, se u každého postiženého liší,“ popsala revizní lékařka VoZP Kristina Slavíková.

„Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stadiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat,“ dodala.

Včasná diagnóza

Nemoc podle odborníků nelze vyléčit, ale je možné zpomalit její nástup a prodloužit soběstačnost pacienta. Prevencí je zdravý životní styl a dostatek pohybu. Zásadní je včasná diagnóza, lidé ale často považují zapomínání a další příznaky za běžnou součást stáří.

Test, který má nemoc odhalit, je součástí preventivní lékařské prohlídky u lidí nad 65 let.

Nejdřív klášter, pak nemocnice, dnes tam pečují o lidi s Alzheimerovou chorobou i jinak zdravotně postižené

Číst článek

V letošním prvním pololetí takových testů lékaři u klientů VZP udělali přes 50 tisíc, loni 74 200 za celý rok. Pacienti, kteří základní testy nezvládnou, posílají ke specialistům, jako je neurolog, geriatr nebo psychiatr.

Rostou i náklady pojišťoven na léčbu nemocných.

Zatímco v roce 2018 VZP vydávala na 44 000 pacientů s Alzheimerovou chorobou 1,3 miliardy korun, průměrně 28 800 korun na jednoho nemocného, loni bylo pacientů s tímto onemocněním zhruba 50 600 a částka překročila 1,74 miliardy korun.

Podle predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky se mezi roky 2020 a 2030 počet pacientů s Alzheimerovou nemocí více než zdvojnásobí.

Zatímco před třemi lety se v ČR léčilo necelých 81 000 osob s tímto typem demence, v roce 2030 jich podle odhadů může být víc než 174 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme