Vůně sadu a květin. Ve Francii budují centrum, které bude lidem s Alzheimerovou nemocí připomínat minulost

Ve Francii začali stavět speciální centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Bude ve městě Dax na jihozápadě země a přijme desítky pacientů. Inspiraci pro sídlo složené z několika budov hledali autoři v Nizozemsku.

Doporučujeme Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové středisko má být v podstatě vesnice, která bude zabírat plochu zhruba pěti hektarů.

Cílem je poskytnout pacientům s Alzheimerovou nemocí jiné podmínky léčby než v nemocnicích nebo jiných specializovaných centrech. K tomu je uzpůsoben celkový koncept centra, stejně jako jeho architektura.

Revoluce v boji s obezitou? Češi na myších testují látku, která možná pomůže i lidem s Alzheimerem

Číst článek

„Chceme mít takové architektonické prvky a prostředí, které by pacienti poznávali. Lidé, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, si totiž vybavují hlavně starší vzpomínky. Chceme proto vybudovat prostředí, ve kterém se budou dobře orientovat a které bude působit na jejich smysly - třeba na čich. Budeme mít zeleninovou zahradu, ovocný sad i květiny,“ popsala už dříve jedna z architektek Nathalie Grégoireová.

Centrum bude mít několik částí, ve kterých bude zdravotnické centrum, tělocvična, park, obchod, restaurace nebo třeba hudební sál. Celkem tohle středisko bude moct přijmout 120 lidí. Bude o ně pečovat zhruba stovka zdravotníků i dobrovolníků.

Středisko má poskytovat individuálnější péči a budou se v něm zkoušet taky nové postupy a systémy léčby. Ve vesnici má být třeba minifarma s domácími zvířaty, které výzkumníci chtějí využít při terapii. Součástí vznikajícího střediska má být i výzkumné centrum, které bude mimo jiné porovnávat nové techniky a postupy s těmi staršími.

Pokrok ve zkoumání Alzheimerovy choroby. Lékaři ji mohou zjistit z krve, naznačuje studie

Číst článek

60 eur denně

Za projektem je bývalý socialistický ministr Henri Emmanuelli, který se inspiroval podobným centrem v Nizozemsku, konkrétně ve městě Weesp nedaleko Amsterdamu.

Podle francouzského deníku Le Monde výstavba celého projektu vyjde v přepočtu na zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Ti, kdo budou chtít do centra přijet a léčit se tam, si musí připravit 60 eur na den - tedy v přepočtu zhruba 1500 korun.

Podobná taxa je i v centrech „Ehpad“, která přijímají pacienty s Alzheimerovou chorobou. Vesnice na jihozápadě Francie má být hotová koncem příštího roku.

Alzheimerem nebo podobným onemocněním ve Francii trpí zhruba milion lidí. Každý rok přitom přibude 100 000 až 150 000 nemocných. Autoři projektu proto doufají, že by toto centrum mohlo inspirovat i další města ve Francii.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme