Američany trápí parné letní počasí. Žebříček nejupocenějších měst vede New York

Parné léto a s ním spojené nepříjemné pocení nezná hranic. Trpí jím i Američani a tamní vědci se rozhodli odborně vyzkoumat, ve kterém městě se lidi potí nejvíc. Možná vás taky překvapí, že na pomyslných stupních vítězů chybějí města z Floridy nebo odjinud z jižní části Spojených států. Zato hned na druhou pozici umístili výzkumníci metropoli Washington.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v obleku prochází za slunečného dne New Yorkem | Zdroj: Reuters

Centrum Washingtonu, to je teď v létě jedna velká betonová výheň. Teploty několik týdnů v kuse atakují 35 stupňů Celsia, ale hlavní problém je konstantně víc než 60procentní vlhkost.

„Jakmile vyjdete na ulici, ta vlhkost vás praští. Takže prostě nevycházím. Ráno zalezu do kanceláře a ven jdu maximálně jako teď jenom na oběd. Většina kancelářských budov je klimatizovaná, takže uvnitř je mi dobře,“ říká Radiožurnálu Terra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američany trápí parné letní počasí. Žebříček nejupocenějších měst vede New York. Natáčel Jan Kaliba

Pracuje v kancelářské budově nedaleko Bílého domu a zmiňuje zásadní faktory, které brali výzkumníci v úvahu, když bizarní žebříček zveřejněný listem Washington Post sestavovali.

Kromě podnebí nebo vlhkosti vzduchu zahrnuli do výpočtů také počet budov a prostor bez klimatizace. Tento ukazatel pak přiřknul vítězství v soutěži o nejupocenější město USA New Yorku, který leží severněji než Washington.

Avi je celý den nasoukaný do obleku. Pracuje v hlavním městě a blízkém okolí jako realitní makléř - a zastoupení profesí, kde jsou lidé náchylní k nadměrnému pocení, je dalším parametrem tohohle nezvyklého průzkumu. Avi se snaží čas strávený venku co nejvíc omezit a pokaždé spěchá z jednoho klimatizovaného místa na další.

Jedním z nich je jeho auto, ale na silnou klimatizaci ve Washingtonu narazíte všude - je běžným standardem v domácnostech, obchodech i v metru. I proto se Avi diví, že je Washington v žebříčku potivosti výš než Miami, kde dřív žil. Ale připouští, že floridské velkoměsto trochu ochlazuje blízký oceán a časté letní bouřky.

Zkontrolujte svou karmu, apelují záchranáři. Horko zvyšuje riziko otravou oxidem uhelnatým

Číst článek

Miami skončilo až čtvrté za Chicagem, což je možná ještě překvapivější kontrast. Přece jen - pro srovnání - Washington leží jižněji než Řím nebo Barcelona. Co mu ještě pomohlo na druhé místo mezi městy, ve kterých se Američani nejvíc potí, to je obliba veřejné dopravy nebo jízdy na městských kolech.

„Taky lidi hodně chodí i v těch vedrech běhat. A často se zapotí, když spěchají při přestupu v metru nebo dobíhají autobus,“ souhlasně přikyvuje hlavou Catris, další pracovnice z kanceláře v centru metropole.

I proto je americká metropole druhým nejpropocenějším městem Spojených států.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme