Anorektici jsou perfekcionisté, bulimici se někdy neovládnou. Spojuje je láska k vaření

O poruše příjmu potravy jako nemoci mluvíme tehdy, jakmile už to přechází v posedlost a člověk nad vším ztrácí kontrolu. Mezi nejčastější patří mentální anorexie a bulimie.

Tento článek je více než rok starý.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poruchy přijmu potravy

U anorexie se podle odborníků jedná o perfekcionisty, bulimici se naopak přejídají a potom všechno jídlo zase vyzvrátí | Foto: Greatist

Bulimik dokáže „vybílit“ benzinovou pumpu s potravinami i v deset večer. Anorektička si přes den jen trochu ďobne do jablka. Posedlost štíhlou postavou se u těchto lidí stává jediným životním cílem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak rozpoznat poruchu příjmu potravy se dozvíte ze záznamu

U anorexie se podle odborníků jedná o perfekcionisty a většinou inteligentní jedince, s velkou ctižádostí. Trpět hladem má dokonce u těchto pacientů svůj význam. „To, že se anorektičky trápí hladem, se stává jejich stylem života. Ony jsou dokonce na to pyšné s tím, že to dokážou,“ vysvětluje pro Český rozhlas Pardubice klinická psycholožka Blanka Pöslová. Bulimici se naopak přejídají a potom všechno jídlo zase vyzvrátí. Na rozdíl od anorektiků, kteří rapidně hubnou, bývají často plnoštíhlí až obézní.

I když nejedí, často rádi vaří

Zajímavé je, že spousta lidí s těmito poruchami ráda vaří, peče, pilně studuje kuchařky a připravuje hostiny pro známé, kolegy v práci. Dokonce vymýšlejí své vlastní recepty, ale sami se toho ani nedotknou. „Většinou mně pacienti říkají, že jim stačí, když se jídla jenom nadýchají a mají z něho radost,“ uvádí psycholožka. 

Litr a půl vody denně je mýtus, na hydrataci se podílí i jídlo, píše francouzský deník

Číst článek

Při poruchách příjmu potravy a nedostatku vydatného jídla začínají vypadávat vlasy, lámou se nehty, ošoupává se kůže. Co se týká psychického stavu, zde roste posedlost dodržování režimu, který si nemocný sám nastavil. Odpadávají veškeré zájmy, koníčky a u školáků se často vytrácí i tah na branku. Vše se zkrátka točí jen a jen kolem jídla a štíhlosti. Lidé s poruchou příjmu potravy se zpravidla straní společného jídla u jednoho stolu.

Další poruchy

ortorexie - posedlost zdravým jídlem
bigorexie - posedlost zdravým životním stylem jako takovým, včetně sportu (onemocněním trpí často i muži)

Abyste zjistili, jestli máte ideální linii, spočítejte si hodnotu BMI. Index je možné spočítat vydělením vaší hmotnosti druhou mocninou vaší výšky.

Léčba poruch příjmu potravy je běh na dlouhou trať. Nemoc se může kdykoliv vrátit. Obrátit byste se měli nejen na praktického lékaře, ale i psychologa, který s vámi rozebere důvody a příčiny, proč jste se do těchto problémů dostali. Po té navrhne vhodnou psychoterapii.

Věra Říhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme