Lékaři předepisují méně antibiotik. S diagnózou jim pomáhají přístroje na analýzu krve

Lékaři začínají předepisovat pacientům méně antibiotik než dříve, všímají si toho pondělní Hospodářské noviny. Důvodem je větší osvěta nebo lepší vybavení v ordinacích lékařů. Pomáhají také přístroje na analýzu krve.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čím dál víc lékařů má v ordinacích k dispozici analyzátor CRP. Ten umí z kapky krve rozlišit, jakého je nemoc původu – jestli bakteriálního, nebo virového. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Každoroční nárůst spotřebovaných antibiotik se začíná zastavovat nebo stagnuje. Vyplývá to z čísel zdravotních pojišťoven, které oslovily Hospodářské noviny.

Rezistence roste. Bakterie odolávající antibiotikům zabijí v Česku 500 lidí ročně

Číst článek

Například podle mluvčího Oborové zdravotní pojišťovny Jakuba Sochora letos od ledna do října předepsali lékaři pacientům bezmála půl milionu balení antibiotik. To je pořád o 15 procent méně než ve stejném období loni. Pokles zaznamenala i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Lékaři předepisují méně antibiotik například díky lepším přístrojům. Čím dál víc lékařů má v ordinacích k dispozici analyzátor CRP. Ten umí z kapky krve rozlišit, jakého je nemoc původu – jestli bakteriálního, nebo virového.

Antibiotika jsou nutná pouze pro bakteriální infekci. K menší spotřebě těchto léků přispívá i větší osvěta, kterou v Česku provádí národní antibiotický program. V rámci kampaně odborníci varují, že při zbytečném užívání antibiotik hrozí, že v případě opravdové potřeby nezaberou. 

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme