Smrtící decibely. V Evropě zabije hluk ročně 12 tisíc lidí, v Asii jsou to až miliony

V první desítce nejhlučnějších měst světa je osm měst z Asie. Vítězem je bangladéšská metropole Dháka. Proč je hluk zdraví škodlivý? „Lidem v hlučném prostředí jako první, a poměrně rychle, odchází kvalitní zdravý spánek, později se vlivem stresu přidávají problémy oběhové,“ vysvětluje zpravodaj v jihovýchodní Asii David Jakš. Jaká další světová města se v žebříčku umístila vysoko?

Od stálého zpravodaje Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bangladéšská metropole Dháka

Bangladéšská metropole Dháka | Foto: Fotobanka Pixabay

V první desítce nejhlučnějších měst světa je osm měst z Asie. Která světová města jsou těmi nejhlučnějšími, a tudíž pro člověka velmi nebezpečnými? Hodnoceno bylo 61 měst po celém světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejhlučnější města světa – proč je hluk zdraví škodlivý? Poslechněte si rozhovor se zpravodajem v jihovýchodní Asii Davidem Jakšem

„Kdybychom použili sportovní terminologii, na bedně – tedy od prvního do třetího místa – jsou ta nejhlučnější města Dháka, Murádábád a Islámábád čili bangladéšsko-indicko-pákistánská záležitost,“ popisuje zpravodaj Radiožurnálu v jihovýchodní Asii David Jakš.

„Neasijskými zástupci v první desítce jsou Alžír a New York,“ doplňuje Jakš. Za hraniční hodnotu, kdy už hluk negativně působí na lidské tělo, je považována hranice 55 decibelů.

V bangladéšské Dháce, vítězi téhle zvukové přehlídky, je denně běžných až 120 decibelů. Proč je vůbec hluk pro lidský organismus tak nebezpečný?

„Lidem v hlučném prostředí jako první, a poměrně rychle, odchází kvalitní zdravý spánek, později se vlivem stresu přidávají problémy oběhové. Může začít i ischemická choroba srdeční, těžké migrény, a někdy to všechno dokonce končí infarktem,“ vysvětluje škodlivý dopad hluku na lidský organismus Jakš.

„Jenom v Evropě na následky příliš hlučného prostředí zemře každý rok předčasně dvanáct tisíc lidí, ale tady v Asii jsou to podle odhadů OSN možná až miliony,“ dodává.

Agáta Faltová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme