Austrálie chce do 20 let vymýtit rakovinu děložního hrdla. Pomáhá očkování i preventivní programy

Austrálie by se mohla stát první zemí, které se podaří vymýtit rakovinu děložního hrdla. Podle vědců to ale potrvá ještě 20 let. Do čtyř let by se měl tento typ rakoviny u protinožců vyskytovat jen vzácně.

Tento článek je více než rok starý.

Brisbane Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Národní screeningový program začal v Austrálii už v roce 1991 a díky nejrůznějším osvětovým kampaním se Australanky stavěly k preventivním vyšetřením vždy velmi vstřícně. Od roku 2007 se také začalo s očkováním – nejprve u dívek a později také u chlapců. Jestli se ale nemoc skutečně povede úplně eliminovat, ukáže až čas. 

Aktuálně se v Austrálie vyskytuje každoročně sedm nových případů na 100 tisíc obyvatel. Díky preventivním programům a proočkovanosti by se mohl počet nových případů do roku 2022 snížit na šest. Pak by se rakovina děložního čípku vyskytovala v Austrálii jen vzácně.

Proti HPV, které mimo jiné způsobují rakovinu děložního čípku, je očkováno jen 65 procent třináctiletých dívek

Číst článek

Dvakrát tolik případů

U nás je ročně nových případů dvakrát tolik, co v Austrálii. Celonárodní screeningový program prevence funguje deset let. Problémem je, že na pravidelné roční preventivní prohlídky ke gynekologovi chodí jen necelá polovina žen.

„Aby byl screening efektivní, je nutná účast alespoň 80 procent populace, což se bohužel u nás neděje. Ale zase určitý posun tu je, protože když se podíváme deset let zpátky, tak incidence cervikálního karcinomu byla kolem 20 na 100 tisíc a teď je 15 na 100 tisíc,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus Petr Šafář, primář Gynekologie Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Nejméně nemocných aktuálně hlásí Finsko, kde jsou méně než čtyři nové případy ročně na 100 tisíc žen a například v sousedním Rakousku je to šest a půl případů. Česko tedy patří v Evropě k horšímu průměru. „Každoročně onemocní rakovinou děložního hrdla a přibližně 350 jich na toto onemocnění zemře,“ vysvětluje Šafář.

Očkování pro chlapce je důležité, protože mohou být jednak přenašeči viru, jednak i je mohou HPV viry po zahájení sexuálního života ohrozit. HPV viry totiž postihují nejen samotné pohlavní orgány, ale také dýchací cesty. U obou pohlaví pak mohou způsobit také nepříjemné genitální bradavice, které dokážou člověku velmi znepříjemnit život.

Od ledna budou mít nárok na očkování proti HPV i chlapci. Nezpůsobuje jen rakovinu děložního čípku

Číst článek

Očkování a prevence

Podle Petra Šafáře se s papillomaviry během svého života setká takřka každý z nás. „Je to humánní typ papillomaviru. Existuje jich veliké množství, nad 100 určitě. Není třeba se virů nijak obávat, 80 procent populace se s těmito viry setká. Většina zdravých lidí se jich sama zbaví. Angličané používají termín ‚clearance‘ papillomaviru, to znamená, že virus z těla vyloučí. Problémem jsou pouze pacientky, kde virus perzistuje,“ popisuje lékař.

Očkovat se dá až do 45 let věku. Zároveň ale platí, že vakcinace je nejúčinnější před zahájením sexuálního života – i proto je u nás očkování pro děti mezi 13. a 14. rokem věku hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. 

„Dají se očkovat i ženy v dospělém věku. Co je ale nutné zdůraznit, je, že jde o vakcínu, která je profylaktická. Vakcína není terapeutická, to znamená, že když pacientka onemocní zhoubným nádorem děložního hrdla, vakcína ji nevyléčí. Vakcína je tady od toho, aby ji ochránila před vznikem nádoru,“ dodává gynekolog Petr Šafář.

Primární prevence proti rakovině děložního čípku spočívá v dodržování zdravého životního stylu a omezení rizikových faktorů. Především je dobré vyvarovat se nechráněnému sexu, většímu počtu sexuálních partnerů a pohlavní aktivitě v nízkém věku.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme