Bez hadiček a umělé výživy. Nový lék pomůže pacientům s nefunkčními střevy

Lidí, kteří mají příliš krátká nebo jen málo funkční střeva, je v Česku podle lékařů několik stovek. Jen malý zlomek z nich má teď šanci na to, zbavit se hadiček a žít kvalitnější život. První pacient si v pražském IKEMU vyzkoušel lék, který podle zahraničních studií dokáže za určitých podmínek úplně vyléčit problémy nefunkčních střev.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Já jsem měl v 16 let první operaci a začaly problémy a od osmnácti let kapu výživu. Sstřevo je krátké a nezvládne vstřebávat živiny. Furt se přidávalo a víceméně jsem pořád byl na stejné váze. Okolo 47-46 kilo,“ říká dvaadvacetiletý Jakub. Ten dostal v pražském IKEMU první dávku léků s účinnou látkou teduglutid na začátku září.Od té doby přibral čtyři kila a od hadiček má klid. Nově nabitou svobodu si užívá. „Po podání toho léku už teď vidím, že jsem přibral. Najednou nemáte jehlu u sebe pořád. To byla taková zátěž, najedl jsem se, nebylo mi dobře - byly s tím problémy.“

Ohrožená ňadra. 'Pro zdravé ženy je největším rizikem věk,' říká mamoložka Renata Kalajová

Číst článek

O Jakuba se posledních šest let starala jeho matka Radka. Musela se třeba naučit připojit nitrožilně vak s umělou výživou a zvládat péči o svého téměř dospělého syna. „To co jedl tak z toho nepřibral. Kdyby jen jedl tak to tělo to nevstřebá a umře na podvýživu. Když jsme sem přišli z Olomouce tak měl 46 kilo. Kapal každý den a nebyl schopen přibrat. Dokapalo to po 14 hodinách a pak musel šest hodin ještě spát. V osm večer jsem ho připojila a ty pumpy nefungují, jak mají. V noci vám to píská, musíte k tomu stávat. Musíte chodit se stojanem jak v nemocnici. Pokud to bude takhle pokračovat, tak by to měl mít vyřešené a už by nemusel kapat.“

V Česku je podle odhadů lékařů zhruba tři sta pacientů, kteří mají krátká a nefunkční střeva. Denně proto musím projít stejným procesem jako Jakub což výrazně snižuje šanci najít si práci nebo jít třeba jen ven s kamarády.

Několik desítek z nich má teď šanci dostat stejný lék jako Jakub, říká vedoucí centra domácí parenterální výživy v IKEMU Petr Wohl.

Chirurg Pomahač: Úspěch transplantace obličeje nekončí operačním sálem

Číst článek

„Jedná se o lék, který není úplně nový, ale v Česku zatím nemá úhradu. Pacientů, kteří to potřebují je minimálně sedmdesát. Kdo má šedesát a více centimetrů střeva a tlusté střevo, tak mají velkou šanci, že si nebudou muset kapat každý den a ze studií vychází i to, že pacienti zcela skončí s umělou výživou což je jednoznačný benefit,“ říká.

Wohl zároveň vysvětluje, jak vlastně medikament v těle funguje a proč je tak úspěšný. „Ten lék je rekombinantní. Obsahuje hormon, který se tvoří ve střevě a dokáže podporovat zlepšení funkce tenkého střeva. To začíná v první fázi vstřebávat tekutiny a v druhé fázi i živiny. V průměru jsou výsledky vidět do 12 týdnů a nejlepší výsledky do 31 týdnů. V této chvíli ho jde předepsat jen na paragraf 16. Jestli máme 70 pacientů tak jejich jediná naděje je. zažádat revizního lékaře o speciální úhradu, ale tento lék není bohužel levný.

Měsíčně zaplatí pacient zhruba jako za nové osobní auto - půl milionu korun. Jakub je zatím jediný pacient v Česku, který nový lék dostává a to na paragraf 16. S rodinou oslovil všechny zdravotní pojišťovny, vstříc mu vyšla jedna. Lékaři doufají, že po jejím vzoru se začnou přidávat i další a pomůžou tak pacientům s nefungujícími střevy zpět do života.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme