Bezinfekčnost až po druhé dávce očkování a při návratu z rizikové oblasti test, navrhuje Tachezy

Evropský parlament definitivně schválil projekt covid pasů. Platit začnou od 1. července a jejich držitelé budou mít minimálně po Evropské unii snazší cestování. Rizikovost letní turistiky se podle viroložky a členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy odvíjí od cílové destinace. „V zemích, kde se provádí dohled a ty země vědí, jak na tom jsou, je to relativně bezpečné,“ věří.

Speciál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viroložka Ruth Tachezy

Viroložka Ruth Tachezy | Foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Dá se ale předpokládat, že lidé budou chtít cestovat i do rizikovějších oblastí, myslí si. „A tam je samozřejmě na místě opatrnost při návratu do České republiky,“ uvádí Tachezy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Speciál Plusu o pravidlech pro cestování v létě

Přestože léto a teplé počasí v loňském roce se snižováním epidemických čísel pomohlo, fakticky podle Tachezy záleží zejména na množství viru v populaci.

„Pokud je ho málo, může počasí samozřejmě ještě výrazně přispět. Otázka je pak ale s návratem podzimní chřipkové sezony. Lidé se budou vracet do práce a děti do škol, takže bude větší koncentrace lidí.“

19 otázek ke covidu-19: očkování po prodělání nemoci, nákaza od mazlíčků a vyvrácené dezinformace

Číst článek

Co se týká bezinfekčnosti a tedy i osvobození od povinného testování, byli by členové nezávislé skupiny MeSES raději, kdyby covid pas platil až po druhé dávce očkování, tlumočí viroložka. Aktuální pravidlo, na kterém se shodla Evropská unie, ale počítá s pouhými třemi týdny po první dávce očkování.

Hosty byli:

Martina Smolka, náměstek ministra zahraničí
Ruth Tachezy, viroložka, Biocev
Kateřina Havlíková, redaktorka, Český rozhlas
Soňa Dorňáková-Stamu, spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku
Jakub Svoboda, advokát, Arzinger & Partners
Kateřina Kohoutová, reportérka, Český rozhlas
Lukáš Milota, reportér, Český rozhlas
Danielem Horňákem, odborník na realitní trh a analytik společnosti Patron
Jan Zikmunda, místopředseda Asociace kempů ČR

Pokud bude covid pas určitou zárukou, že nedochází k podvodům, navrátilce z dotčených států by Tachezy zbytečně netestovala. Při návratu z rizikových zemí, kde visí nad validitou certifikátů otazníky, nicméně navrhuje žádat při vstupu do České republiky test. Maximálně 48 hodin po návratu a celkem dvakrát v průběhu nařízené karantény.

Celý proces návratu z rizikové destinace by přitom měl být důkladně kontrolován, tvrdí Tachezy. „Velice často slyšíme a vidíme na sociálních sítích, že lidé některá striktní pravidla nedodržují a považují to za nějaké vítězství nad systémem… Nějakou kontrolu bychom mít měli, opatrnost je namístě.“

Imunita dětí

Že budou děti přes léto náchylnější k onemocněním kvůli snížení imunity, viroložka nevylučuje. Rozhodně si ale nemyslí, že by příčinou bylo nošení roušek.

Zásadnější vliv na obranyschopnost může mít spíš stres, který děti prožívaly v odloučení od kamarádů, a nárůst případů obezity, uzavírá.

Je správný čas na koupi chaty nebo chalupy? Co dělat, když cestu na dovolenou zhatí nákaza covidem-19? A kolik kempů nepřežilo koronavirový rok? Odpovědi si poslechněte ve Speciálu Tomáše Pancíře.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme