První Afroameričan podstoupil v USA transplantaci obličeje. Operoval ho český plastický chirurg Pomahač

Lékařský tým v bostonské Brigham and Women’s Hospital v červenci provedl celoobličejovou transplantaci prvnímu Afroameričanovi. Pětačtyřicetičlenný tým lékařů a sester vedl český plastický chirurg Bohdan Pomahač, uvedla nemocnice. Šedesáti osmiletý Robert Chelsea, který se v roce 2013 při autonehodě popálil na 60 procentech těla a obličeje, se tak zároveň stal nejstarším pacientem, který tento zákrok podstoupil.

Tento článek je více než rok starý.

Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přestože je Robert v 68 letech nejstarším pacientem po transplantaci obličeje, zotavuje pozoruhodně rychle,“ ohodnotil v tiskové zprávě hojení Pomahač, který je ředitelem oddělení plastické transplantační chirurgie v nemocnici. „Očekáváme, že se Robertovi významně zlepší kvalita života,“ dodal.

Chirurg Pomahač: Úspěch transplantace obličeje nekončí operačním sálem

Číst článek

Chelsea musel čekat na transplantaci déle než většina lidí. Lékaři se totiž snažili najít dárce, který by měl podobný odstín pleti jako pacient. „Bůh žehnej dárci a jeho rodině, kteří se rozhodli dát tento vzácný dar a s ním mi zároveň věnovali i druhou šanci,“ vyjádřil se Chelsea. „Slova nemohou popsat, jak se cítím,“ dodal.

Podle magazínu Time je kvůli nedostatku dárců u Afroameričanů transplantace obecně vzácnější. „Je životně důležité, aby lidé všech ras a etnik uvažovali o darování orgánů, včetně darování vnějších štěpů z obličeje nebo rukou,“ podotkla generální ředitelka New England Donor Services Alexandra Glazier.

Šedesáti osmiletý Chelsea se zranil během dopravní nehody v Los Angeles v srpnu roku 2013. Do jeho vozu narazil opilý řidič a auto vzplálo. Popáleniny po autonehodě drasticky změnily jeho vzhled i život.

Šest měsíců byl v kómatu a hospitalizovaný zůstal rok a půl. Během té doby podstoupil třicet operací, během kterých se ale nepodařilo rekonstruovat rty, část nosu a levé ucho. V roce 2018 byl zařazen na čekací listinu poté, co jeho stav důkladně prověřil Bohdan Pomahač. 

Chealsea se stal prvním Afroameričanem s celoobličejovou transplantací. Před tím podstoupil částečnou transplantaci obličeje muž v Paříži v roce 2007.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme