‚Zázrak, který nemá ve světě obdoby.‘ Brněnští lékaři přivedli na svět dítě ženy s mozkovou smrtí

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udrželi po rekordně dlouhou dobu vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí, díky tomu pak mohli v srpnu přivést na svět její dítě. V tiskové zprávě to v úterý uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára, dodal, že podrobnosti sdělí zástupci nemocnice na pondělní tiskové konferenci. Podle něj případ nemá ve světě obdoby. Dítě porod přežilo.

Brno (Aktualizováno: 22:22 27. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno udrželi po rekordně dlouhou dobu vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí, díky tomu pak mohli v srpnu přivést na svět její dítě (ilustrační snímek) | Foto: Dalibor Peřina | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

Podle České televize lékaři provedli císařský řez v polovině srpna, narodila se holčička o váze 2,10 kilogramu a od pondělí je u otce.

Mluvčí nemocnice Žára označil situaci za zázrak. „Brněnská medicína se opět stává světovou a lékaři z Fakultní nemocnice Brno zažili další zázrak, který nemá ve světě obdoby. Udrželi vitální funkce u ženy s mozkovou smrtí po rekordní dobu a následně došlo k porodu,“ uvedl Žára.

Bližší informace ale nechtěl říct, protože je nemocnice chystá na pondělní konferenci.

Českému zdravotnictví chybí programy prevence nemocí, pomoci má mezioborová spolupráce lékařů

Číst článek

„Doba, po kterou jsme tu maminku měli a udržovali ji na přístrojích, je ze zveřejněných případů nejdelší,“ potvrdil ředitel nemocnice Roman Kraus.

Osudný den

Detaily případu ale popsal už v červenci otec dítěte Vojtěch Votava, policista z Třebíče. Policie totiž na jeho podporu vyhlásila sbírku na číslo účtu 4200555535/6800 s variabilním symbolem 326027 a on při té příležitosti tragickou událost vylíčil.

Votava pak na webu policejních odborů popsal, co se přesně přihodilo. Jeho žena během prvního těhotenství dostala epileptický záchvat a lékaři jí zjistili Arteriovenózní malformaci v mozku.

Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka a začala s léčbou, následně podstoupila radiační terapii gama nožem, která se měla zdařit,“ popsal Votava.

Poté jí lékaři povolili další těhotenství. „Ten osudný den jsem měl noční službu a vrátil jsem se brzo ráno domů,“ uvedl. V ten okamžik slyšel plakat syna a vyběhl po schodech do ložnice. „Uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi.“

„Byl jsem na takové situace připravený, epileptické záchvaty jsem již zažil, tak jsem ji stabilizoval a čekal, až se probere. Neprobírala se, tak jsem volal záchranku a malému opatřil hlídání,“ dodal.

Krvácení do mozku

Jenže už v sanitce se začal její stav zhoršovat, takže ji záchranáři transportovali vrtulníkem právě do brněnské nemocnice.

Soud rozhodl, že lékaři porod jeho dcery nezkazili. ‚Znalci mají tisíc důvodů to přikrýt,‘ říká

Číst článek

„Kolem poledne mi zavolala doktorka, která mi oznámila, ať přijedu za nimi do Brna. Zprávu, kterou mi sdělila, byla tou nejkrutější zprávou v mém životě: ‚Evičce ve 27 letech praskla malformace a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá – není a ani jí nebylo pomoci‘,“ popsal životní tragédii Votava.

Holčičku se ale lékařům podařilo zachránit. Několik týdnů totiž udržovali životní funkce matky tak, aby bylo možné provést porod. Mozkovou smrt sedmadvacetileté ženy v důsledku masivního krvácení do mozku lékaři konstatovali, když byla v 16. týdnu těhotenství.

Desítka případů

Podle České televize je podobných případů na světě zhruba desítka a u většiny se podařilo dítě zachránit, ale matky zemřely.

„Něco takového jsme u nás v nemocnici uskutečnili poprvé. Podle informací, jaké máme z literatury, jde o velmi výjimečný případ. Něčeho podobného se dosáhlo přibližně v deseti případech na celém světě. Není to ale dobře dokumentované, takže těžko srovnávat,“ řekl České televizi Kraus.

Už v lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem. Žena se dostala do bezvědomí čtyři měsíce před porodem při dopravní nehodě. Chlapeček přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Podle České televize je vůbec první zaznamenaný případ, kdy se podařilo zachránit nedonošené dítě ženy v kómatu nebo po mozkové smrti, z roku 1981. V americkém městě Buffalo byla přijata do nemocnice čtyřiadvacetiletá žena se zánětem mozku.

Testy poté ukázaly, že u ní nastala mozková smrt. V té době byla ve 23. týdnu těhotenství. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů. Poté se císařským řezem, devět týdnů před termínem porodu, narodilo zdravé dítě. Existují však i případy, kdy lékaři přivedli na svět dítě u žen v kómatu a ženy potom přežily.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme