Americké Středisko pro kontrolu nemocí doporučilo očkování proti covidu i těhotným

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu doporučilo těhotným ženám, aby se nechaly očkovat proti covidu-19. Odkázalo přitom na data o bezpečnosti vakcín, podle nichž očkování nezvyšuje riziko samovolného potratu. Obavy americkým úřadům naopak působí fakt, že v nemocnicích v místech ohnisek nákazy je hospitalizován znepokojivý počet nastávajících matek s vážným průběhem covidu-19. Informuje o tom agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotná žena dostává vakcínu proti covidu-19 v americké Pensylvánii. | Zdroj: Reuters

U nastávajících matek je při nákaze koronavirem podle CDC vyšší riziko vážného průběhu nemoci a předčasného porodu. Podle dat CDC bylo ale v USA nejméně jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 naočkováno jen 23 procent těhotných žen. Původně CDC očkování těhotným ženám přímo nedoporučovalo, ale uvádělo, že by vakcinaci proti covidu-19 měly konzultovat se svým lékařem.

Arkansas hlásí rekordní počet hospitalizací s covidem. Patří k nejméně naočkovaným státům USA

Číst článek

„Vakcíny jsou bezpečné a účinné a zvýšit proočkovanost nikdy nebylo naléhavější, protože čelíme vysoce přenosné variantě delta a vidíme závažné následky covidu-19 mezi neočkovanými těhotnými lidmi,“ uvedla v prohlášení ředitelka CDC Rochelle Walenskyová.

CDC své doporučení aktualizovalo po zveřejnění analýzy bezpečnosti vakcíny u 2500 žen. Podle závěrů studie se u žen, které obdržely nejméně jednu dávku vakcíny Pfizer/BioNTech nebo Moderna před 20. týdnem těhotenství, nezvýšilo riziko samovolného potratu. Podle analýzy spontánním potratem skončilo zhruba 13 procent těhotenství, což odpovídá normální míře.

CDC tak nyní doporučuje očkování proti covidu-19 lidem starším 12 let, včetně těhotných a kojících žen a žen, které těhotenství v brzké době plánují.

Ochrana i pro dítě

Ačkoliv nastávající matky nebyly zapojeny do studií, jež vedly ke schválení proticovidových vakcín, podle expertů reálná praxe ukazuje, že podání vakcín při těhotenství je bezpečné a může poskytnout určitou míru ochrany i novorozenci, píše AP.

Nové doporučení CDC přichází ve chvíli, kdy v USA stoupají počty koronavirových infekcí a s nimi spojená úmrtí a hospitalizace. V některých nemocnicích na Floridě, v Arkansasu, Louisianě a Mississippi došla lůžka pro nové covidové pacienty. Současný rozmach nákazy je připisován nakažlivější variantě delta. Někteří odborníci se také domnívají, že mutace delta způsobuje vážnější průběh nemoci než původní varianty viru. To je však stále předmětem bádání.

Data z USA ukazují, že aktuální přírůstky nakažených mezi těhotnými jsou nižší než během zimní vlny. V některých nemocnicích ve státech s nízkou proočkovaností je ale hospitalizováno více těhotných žen než při předchozích vlnách, kdy vakcíny ještě nebyly dostupné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme