Celiaci sbírají podpisy na petici. Chtějí po státu, aby jim přispíval na drahou bezlepkovou dietu

Jsou nemocní, ale léčbu si musí platit sami. Celiakie – nesnášenlivost lepku obsaženého v obilí – se totiž dá léčit jen dodržováním přísné diety. Jenže ceny bezlepkových potraviny jsou v obchodech výrazně vyšší než těch běžných. Podle navrhovaného konsolidačního balíčku by se navíc u bezlepkových potravin zvedla DPH z deseti na dvanáct procent.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mouka, ilustrační foto

Celiací sbírají podpisy na petici (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celiaci teď sbírají podpisy na petici a chtějí po státu, aby jim na jídlo přispíval. Upozorňují na to při Mezinárodním dnu celiakie, který připadá na 16. května. Kromě vysokých cen potravin ale pacienti bojují i s dalšími komplikacemi. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o celiakii od Kateřiny Bečkové

Synovi paní Eriky zjistili celiakii, když mu byly dva roky. Teď mu bude pět a celý život si bude muset dávat pozor na to, jestli jeho jídlo neobsahuje lepek. Rodina měla navíc problém i s hledáním školky. Jídelny totiž bezlepkově vařit nemusí. 

Od doby, kdy lékaři Theodorovi celiakii diagnostikovali, taky vzrostly rodině paní Eriky náklady na jídlo. Bezlepkové potraviny jsou totiž výrazně dražší než ty běžné. 

Pacientská organizace Společnost pro bezlepkovou dietu odhaduje, že každý měsíc se náklady na potraviny pro celiaky a zdravé lidi liší o tři tisíce korun. Sbírá proto podpisy na petici, aby se záležitostí začali zabývat politici, říká iniciátor petice Jiří Jakub Zévl.

Zdravotní potíže

Jenže porušování diety může způsobovat další zdravotní potíže. Kromě prvotních projevů celiakie jako jsou průjmy nebo bolesti břicha se v delším horizontu můžou projevit i další onemocnění, upozorňuje lékař Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Frühauf.

Celiakie trápí dvakrát více lidí než před 20 lety. Bezlepkovou dietu by mělo dodržovat 60 000 Čechů

Číst článek

Celiaci už teď můžou u některých pojišťoven čerpat příspěvky na svoji stravu z fondu prevence. Většinou jsou určené jen pro děti a studenty do 26 let. Podle ministerstva zdravotnictví je ale taková varianta cestou, jak pacientům finančně pomoct.

„Bohužel ale není možné tyto potraviny zařadit mezi přímo hrazené z veřejného pojištění, protože se nejedená o léčivé přípravky. Do budoucna ale uvažujeme, že by poskytování příspěvků z fondu prevence pro celiaky bylo garantováno zákonem,“ popisuje mluvčí rezortu Ondřej Jakob.

Podle odhadu lékařů je v populaci asi procento celiaků. Ne u všech se ale tohle autoimunitní onemocnění projeví. Objevit se může během celého života.

Kateřina Bečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme