Češi jsou v konzumaci alkoholu šestí na světě. Pravidelně pije 15 procent dospělých

Skleničku alkoholu si podle ministerstva zdravotnictví pravidelně dopřeje 15 procent dospělých obyvatel Česka. Někteří dokonce alkoholu přisuzují léčivé účinky. Podle většiny lékařů ale jde o velký omyl. Ministerstvo zdravotnictví proto chce do příštího roku dokázat, že alkohol více škodí, než pomáhá. Rozhodlo se snížit jeho konzumaci, a to hlavně u mladých.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopitá láhev tvrdého alkoholu

Dopitá láhev tvrdého alkoholu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Osmatřicetiletý kuchař Karel začal s alkoholem jako sedmnáctiletý učeň. Popíjel i s kolegy v práci a nakonec skončil na léčení.

„Když ráno vstanete, je vám zle. Potíte se, zimnice, můžete dostat i epileptický záchvat. A musíte se nejdřív napít... Tak jsem třeba vypil dva tři litry vína, než jsem vůbec došel do práce," vzpomíná Karel.

Podobných případů si lékaři vyslechnou tisíce. Česko je, co se týká konzumace alkoholu, na šestém místě světového žebříčku. Ministerstvo zdravotnictví si proto předsevzalo, že do roku 2018 sníží konzumaci alkoholu o 3,5 procenta.

„9,8 litru - průměrná spotřeba českého občana na hlavu - je číslo nebývale vysoké. Řada našich mladých začíná konzumovat alkohol už v 11 letech. V kategorii 16letých je opakovaná zkušenost s alkoholem někde na úrovni 43 procent. Tady se opravdu lišíme od ostatních zemí," říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Jako dneska se nepilo nikdy

Ministerstvo na boj s alkoholem vyčlenilo 20 milionů korun. Jenže podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to nebude lehké. Češi pití alkoholu považují za něco, co k životu patří. „Tak jak se pije dneska, se nikdy nepilo. A vůle cokoli změnit je strašně malá," míní Vobořil.

| Foto: CC0 Public domain Unsplash

Kladný vztah k alkoholu podle lékařů podporují také informace o jeho pozitivních účincích na zdraví, například na činnost srdce. Přednosta pražské kliniky adiktologie Michal Miovský ale varuje, že rizika pití i malého množství alkoholu jsou mnohonásobně vyšší než možné benefity.

„Každodenní expozice jednoho jediného standardního drinku, což obnáší například dvoudeci vína, u žen reprezentuje pětiprocentní nárůst relativního rizika pro karcinom prsu," říká Miovský.

Maximální denní dávka s nízkým rizikem je podle lékařů dva alkoholické nápoje pro muže. Ženy by si měly dopřát jen jeden. Všichni by pak měli na dva dny alkohol vynechat úplně.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme