Epidemie chřipky, říká ministerstvo o aktuální situaci. Infekcí dýchacích cest přibylo o třetinu

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v Česku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích napříč věkovými skupinami. Podle ministerstva lze aktuální situaci označit za epidemii chřipky. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vlna nákaz respiračního synciciálního (RS) viru kulminuje a bude klesat, čeká také růst případů covidu-19.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kýchání. Ilustrační foto.

Lidem s příznaky doporučuje zůstat doma a omezit kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Lze předpokládat, že i v dalším týdnu se počty nemocných s respiračními onemocněními včetně chřipky budou zvyšovat. Lidé by se měli pokud možno vyhýbat větším uskupením a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla,“ uvedl ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.

Nárůst o 14 procent. V Praze za poslední týden stoupl počet nemocí dýchacích cest

Číst článek

Lidem s příznaky doporučuje zůstat doma a omezit kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ dodal.

V Praze podle ministerstva zatím nejde o epidemii, ale zvýšený výskyt akutních respiračních infekcí, v Jihočeském kraji je situace hraniční. „Data naznačují, že epidemie je v tomto kraji zatím lokalizovaná jen ve dvou okresech,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Podle údajů Státního zdravotního ústavu v současné době cirkuluje virus SARS-CoV-2, chřipka a respirační synciciální virus.

Česko je na hranici epidemie respiračních nemocí. Nárůst je dynamičtější než dříve, varují hygienici

Číst článek

Vlna respiračního synciciálního viru, který postihuje hlavně malé děti a výrazně zvýšil počet pacientů na dětských odděleních nemocnic, podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové kulminuje a v příštích týdnech odborníci očekávají pokles.

„Epidemie chřipky je zatím založena především na cirkulaci typu A/H3, postupně se přidává typ A/H1. Chřipku typu B evidujeme pouze sporadicky,“ uvedla.

Očekává se podle ní také vzestup počtu nákaz novým typem koronaviru, která už se projevuje v dalších evropských zemích. „V České republice zatím převažuje varianta omikronu BF.7 a mírně roste počet detekcí variant BQ.1. Klinická praxe ale nehlásí žádné neobvyklé průběhy nemoci u těchto variant,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme