Lékaři v Česku evidují přes 500 případů spalniček, třetina lidí má nízké protilátky

Spalničky se dál šíří Českem - od začátku roku lékaři evidují přes 500 případů. Je to o tři stovky víc než za celý minulý rok. Roste ale i počet lidí, kteří si nechávají vyšetřit hladinu protilátek. Jen laboratoře SYNLAB od začátku roku vyšetřily na osm a půl tisíce lidí, což je skoro třikrát víc než v uplynulém roce.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka

Spalničky se dál šíří Českem (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nedostatečné množství protilátek má podle jejich údajů každý třetí. Nejohroženější skupinou jsou lidé narození od roku 1969 do roku 1982, kdy se očkovalo jednou dávkou. V riziku nákazy jsou ale i pozdější ročníky, které už dostaly dávky dvě. Účinnost vakcíny totiž postupem času mizí. Lidé by se tak měli nechat přeočkovat.

Mýty a vakcíny. ‚Za nižší proočkovaností jsou dezinformace ze sítí,‘ říká vakcinolog Prymula

Číst článek

Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Zarudnutí a bílé tečky

Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Povinné je očkování dětí mezi 13. a 18. měsícem věku a přeočkování v pěti až šesti letech.

Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory. Do školy pak ale přijaté být musí. Očkování z dětství zejména u dnešních čtyřicátníků může už být vyvanulé. Zdravotní pojišťovny proto přispívají na přeočkování.

Janetta Němcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme