V Česku přibývá lidí s poruchami spánku, nespavostí trpí až třetina populace

Lidí s poruchami spánku v Česku stále přibývá, podle odhadů specialistů jich je v populaci asi 45 procent. Přibývá ale i těch, kteří se o kvalitu svého spánku zajímají a vyhledají pomoc specialisty. To ale není vůbec jednoduché. V Česku je nedostatek specializovaných center pro léčení poruch spánku, jak zjistil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Nejhorší situace je v regionech, jako je například Zlínský kraj, kde se na první vyšetření složitějším přístrojem čeká i 21 měsíců, problém je v Karlovarském kraji, kde ta péče není dostupná vůbec,“ vysvětluje předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku Jana Vyskočilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je nedostatek center pro léčení poruch spánku

Pacientů s poruchami spánku pořád přibývá. Nejčastěji se potýkají s nespavostí. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje až třetinu populace.

Zhruba čtvrtina lidí má pak problémy s krátkodobými zástavami dechu neboli se spánkovou apnoí. Spánek se kvůli častému přerušení nemůže prohlubovat a člověk se cítí nevyspalý a vyčerpaný.

Spánková apnoe má závažné důsledky

„Má závažné důsledky na zdraví člověka, hlavně kardiovaskulární aparát, to znamená na srdce a cévy a také na poruchy metabolismu, hlavně na cukrovku druhého typu. A samozřejmě pokud je člověk nevyspalý, klesá jeho výkonnost, roste riziko nehodovosti,“ dodává ke spánkové aponoe vedoucí lékař spánkové poradny Inspamed Martin Pretl. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Rizika spánkové apnoe

Příznaky apnoe můžou být chrápání, noční zástavy dechu nebo časté probouzení, ještě spolu s pocitem sucha v ústech a celodenní únavou. Jana Vyskočilová popisuje, kdy je třeba s touto i jinými poruchami navštívit lékaře.

„Já si myslím, že člověk by měl vyhledat lékaře pokaždé, když se cítí unavený, má nekvalitní spánek. U pacientů se spánkovou apnoí se dá doplnit anamnéza o to, že jeho partner říká, že chrápe, eventuálně že pozoroval pauzy v dýchání ve spánku,“ uvádí Vyskočilová.

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme