V Česku přibývá lidí s poruchami spánku, nespavostí trpí až třetina populace

Lidí s poruchami spánku v Česku stále přibývá, podle odhadů specialistů jich je v populaci asi 45 procent. Přibývá ale i těch, kteří se o kvalitu svého spánku zajímají a vyhledají pomoc specialisty. To ale není vůbec jednoduché. V Česku je nedostatek specializovaných center pro léčení poruch spánku, jak zjistil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spánek (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Nejhorší situace je v regionech, jako je například Zlínský kraj, kde se na první vyšetření složitějším přístrojem čeká i 21 měsíců, problém je v Karlovarském kraji, kde ta péče není dostupná vůbec,“ vysvětluje předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku Jana Vyskočilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku je nedostatek center pro léčení poruch spánku

Pacientů s poruchami spánku pořád přibývá. Nejčastěji se potýkají s nespavostí. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje až třetinu populace.

Zhruba čtvrtina lidí má pak problémy s krátkodobými zástavami dechu neboli se spánkovou apnoí. Spánek se kvůli častému přerušení nemůže prohlubovat a člověk se cítí nevyspalý a vyčerpaný.

Spánková apnoe má závažné důsledky

„Má závažné důsledky na zdraví člověka, hlavně kardiovaskulární aparát, to znamená na srdce a cévy a také na poruchy metabolismu, hlavně na cukrovku druhého typu. A samozřejmě pokud je člověk nevyspalý, klesá jeho výkonnost, roste riziko nehodovosti,“ dodává ke spánkové aponoe vedoucí lékař spánkové poradny Inspamed Martin Pretl. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Rizika spánkové apnoe

Příznaky apnoe můžou být chrápání, noční zástavy dechu nebo časté probouzení, ještě spolu s pocitem sucha v ústech a celodenní únavou. Jana Vyskočilová popisuje, kdy je třeba s touto i jinými poruchami navštívit lékaře.

„Já si myslím, že člověk by měl vyhledat lékaře pokaždé, když se cítí unavený, má nekvalitní spánek. U pacientů se spánkovou apnoí se dá doplnit anamnéza o to, že jeho partner říká, že chrápe, eventuálně že pozoroval pauzy v dýchání ve spánku,“ uvádí Vyskočilová.

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme