Není cholesterol, jako cholesterol, potvrdili vědci. Jedno vejce denně neuškodí

Umírněná konzumace vajec prospívá zdraví, ba dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Souvisí to s vyšší hladinou konkrétního typu bílkovin, apolipoproteinů. Ty pomáhají čistit cévy od cholesterolu. „V těle máme obrovské množství různých variant cholesterolu a většina z nich má velmi pozitivní účinek,“ říká biochemik Marek Cebecauer.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vejce

vejce | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Studie zveřejněná v prestižním časopise eLife byla založena na vzorcích 4 778 Číňanů, z nichž většina (3 401) trpěla nějakým kardiovaskulárním onemocněním. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Laboratoř Martiny Maškové

Vědci našli v plazmě pacientů 226 produktů látkové přeměny, metabolitů. Jen 14 těchto látek ale souviselo s nemocemi, jako je ateroskleróza. 

Vzorky cestovaly z Číny, dále se skladovaly v dusíku v Oxfordu, a nakonec zamířily do Finska.

„Ve Finsku je fantastický přístroj nukleární magnetické rezonance, který dokáže rozlišovat drobné detaily v séru,“ vysvětluje náročnost studie Marek Cebecauer.

Zásadní bylo zjištění, že ti účastníci pokusu, kteří jedli vajíček málo, měli v plazmě méně zdraví prospěšných látek. Čínská potravinářská komise tak teď doporučuje konzumovat jedno vejce denně.

Luxusní bílkovina

„Vajíčko je to nejlepší z nejlepšího. Obsahuje velké množství vitamínů, tu nejluxusnější a dobře stravitelnou bílkovinu,“ potvrzuje imunolog Jan Černý. 

Ve vajíčku sice sníme velké množství cholesterolu, o jeho výsledném účinku ale rozhodují spíš bílkovinné obaly, do nichž se balí v játrech a ve kterých cestuje krví. 

Dnes už i řada nemocničních laboratoří rozlišuje mezi látkami, které se označují zkratkou LDL nebo HDL a patří mezi zmíněné nosiče cholesterolu, apolipoproteiny. 

Prevence zánětu

Kritériem zdraví nebo nemoci není proto pouze celkové procento, celkový cholesterol, ale spíš podíl LDL, HDL a dalších takzvaných vozíčků, v nichž cholesterol cestuje. 

Lékaři a pacienti by měli věnovat pozornost těm pod zkratkou LDL. „Když se zoxidují a ve stěně je pohltí makrofágy, změní se v takzvané pěnové buňky,“ popisuje situaci Černý.

4:22

V konzumaci alkoholu stále kralujeme. I mezi mladistvými, říká Freimann z iniciativy Nechmel děti

Číst článek

Výsledkem je zánětlivé ložisko a přestavění cév, a to dokonce natolik, že kornatí a nejsou schopné plnit svou funkci. HDL a řada dalších přenašečů cholesterolu takový efekt nemá. 

„Ze studie je patrné, že molekuly z vajíček vedou k odolnosti vůči patologii v cévním řečišti,“ potvrzuje Jan Černý. Poměr HDL a LDL totiž dokáže vyladit do zdravé rovnováhy. 

Studie prokázala, že lipoproteinové obaly mnohdy chrání cévy před tvorbou sraženin, které můžou vést k srdečním nebo mozkovým příhodám. 

Nezbytný cholesterol

Část cholesterolu přijímáme z potravy, část si vyrábíme sami. Přitom bez cholesterolu nebo jeho obdoby nemůže přežít žádná živá buňka – potřebuje ho do svých membrán. 

Podobný typ látek, jako je cholesterol najdeme i jinde v živé přírodě. „Rostliny mají fytosteroly nebo ergosteroly, podobné látky potřebují i houby,“ upozorňuje Jan Černý. 

Imunolog doporučuje ze zmíněných důvodů o cholesterolu mluvit jako o něčem, co je zásadní pro náš život podobně jako vitamíny. 

Poslechněte si celou Laboratoř o tom, proč vajíčka prospívají zdraví, jak mozek reaguje na překvapení a jak se liší komunikace svalů s jinými tkáněmi u mužů a žen. Debatují biochemik Marek Cebecauer, imunolog Jan Černý a herečka Petra Špalková.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme