Česko je na hranici chřipkové epidemie. ‚Počet nakažených dále poroste,‘ varují zdravotníci

Nemocných chřipkou v Česku stále přibývá, a to ve všech krajích. Už brzy by mohla být vyhlášená plošná epidemie. Aktuálně je průměrně 1447 nemocných na 100 tisíc obyvatel, oproti minulému týdnu je to čtvrtinový nárůst. Hranice pro epidemii je 1500. „Počet pacientů s akutními respiračními infekcemi dál poroste,“ předpovídá Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku.

Průměrná chřipka trvá pět až šest dní, a pak několik dní rekonvalescence. (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Zatím jsme hranici epidemie nepřekonali, ale lze předpokládat, že v tomto týdnu dojde opět k nárůstu počtu nemocných, protože už dva týdny po sobě dynamicky přibývají,“ vysvětluje. Epidemie se vyhlašuje při 1500 nemocných na 100 tisíc. Přichází každoročně a nejčastěji začíná v lednu.

V Česku začíná epidemie chřipky. Loni v souvislosti s touto nemocí zemřelo zhruba 260 lidí

Číst článek

Většinou chřipka začíná akutním stavem, na rozdíl od běžných chorob z nachlazení, které jsou provázeny mírnými teplotami. „Hlásí se vysokými horečkami, skoro čtyřicítkami, bolestmi svalů a kloubů nebo schváceností. Ten stav může být dramatický,“ upozorňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Havlíčková.

„Průměrná chřipka trvá pět až šest dní, a pak několik dní rekonvalescence,“ dodává. Zároveň upozorňuje, že není rozumné ji přechodit. Může to přinést vážné komplikace.

Na očkování proti ní není úplně pozdě, ale tělo potřebuje alespoň deset dní, aby vytvořilo protilátky. V tomto rozmezí se tedy může navzdory očkování nakazit. „Jinak není jednoduché se infekci bránit. Lidé by se ale měli vyhýbat místům, kde jsou davy, a mýt si ruce například po návratu z MHD,“ radí.

Kateřina Součková, Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme