Bilance chřipkové epidemie. Letos zasáhla zhruba milion lidí, skoro dvě stě pacientů zemřelo

Chřipkou se letos podle předběžných dat Státního zdravotního ústavu nakazil asi milion lidí - to je podobně jako v předchozích letech. Letos byla ale epidemie o pár týdnů kratší a méně intenzivní než loni.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipkou se letos podle předběžných dat Státního zdravotního ústavu nakazil asi milion lidí. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S těžkou chřipkou v nemocnici skončilo 619 pacientů, většinou šlo o lidi nad 60 let, kteří se potýkají s chronickým onemocněním.

„Z toho je 191 úmrtí – čili zhruba okolo 30 procent úmrtí u pacientů, kteří jsou z důvodů těžkého průběhu chřipky hospitalizováni. Což je také poměr, který se při retrospektivním sledování příliš nemění,“ doplňuje pro Radiožurnál Martina Havlíčková, která vede Národní referenční laboratoř pro chřipku.

Epidemie chřipky pokračuje, ve Středočeském kraji už zemřelo devět lidí

Číst článek

Doporučené očkování

Chřipková sezona letos skončila už na začátku března, obvykle trvá déle. Plošná epidemie pokračuje ve Skandinávii, Dánsku, Německu a Nizozemsku a na jihu kontinentu ve Slovinsku a Řecku.

Loni skončilo v Česku do druhého dubnového týdne v nemocnicích na odděleních anesteziologicko-resuscitačních nebo jednotkách intenzivní péče 644 nemocných, z nichž 190 komplikacím chřipky podlehlo. Podle SZÚ bylo 180 z nich starších 60 let.

Právě seniorům, chronickým pacientům a dalším oslabeným lékaři doporučují očkování. Je třeba ho opakovat každý podzim, protože vakcionologové vyrobí očkovací látku podle odhadovaných podtypů chřipky, které budou v populaci tu zimu kolovat.

Janetta Němcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme