Nemoc covid-19 zvláště ohrožuje pacienty s virem HIV. Podle nové studie je riziko úmrtí vyšší až o 30 procent

Pacienti s virem HIV mají oslabenou imunitu a jsou náchylnější k dalším onemocněním. Po nákaze koronavirem je velmi pravděpodobná jejich hospitalizace. První studie naznačovaly, že covid-19 nemá na pacienty žádný zásadní vliv, ta nejnovější ale upozorňuje, že lidé s infekcí HIV jsou nemocí covid-19 ohrožení mnohem více. HIV zvyšuje riziko úmrtí o 30 procent, citoval ze studie server listu The New York Times.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vážném stavu bylo ke středě 543 pacientů s koronavirem, o 25 víc než o den dřív

Víc jak jedna třetina HIV pacientů byla vážně nemocných a téměř čtvrtina hospitalizovaných s covidem-19 zemřela. (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

„Sílou této analýzy je, že jsme použili data z kontinentu, kde je největší zátěž virem HIV,“ uvedla Silvia Bertagnoliová, expertka na HIV ze Světové zdravotnické organizace (WHO), která výzkumný tým vedla.

Česko má za loňský rok opět přes 200 nových případů HIV. Vakcína neexistuje, pomáhá jen ochrana

Číst článek

Do studie byli z 95 procent zapojeni lidé ze subsaharské Afriky, což představuje dvě třetiny HIV případů z celého světa. Právě země s největším počtem HIV pozitivních se aktuálně potýkají s rychlým šířením mutace delta.

Výsledky studie byly představeny před celosvětovou konferencí o AIDS v Berlíně, která se koná od 18. do 21. července. Podle výzkumníků by HIV pozitivní pacienti měli mít přednost při očkování, stejně jako starší lidé nebo ti s oslabeným imunitním systémem.

Průběh výzkumu

Vědci zkoumali data z WHO v období od ledna 2020 do dubna 2021. Do studie zapojili anonymizovaná data o 268 412 pacientech z 37 států. Z této skupiny pak výzkumníci měli informace o 15 522 pacientech z 24 zemí, kteří v sobě zároveň nesli i virus HIV. Průměrný věk byl 45,5 roku a z větší třetiny šlo o muže. Téměř 92 procent z nich se po nákaze HIV léčilo antiretrovirotiky.

Víc jak jedna třetina HIV pacientů byla vážně nemocných a téměř čtvrtina hospitalizovaných s covidem-19 zemřela.

Po zvážení věku, pohlaví a dalších komorbidit výzkumníci uvádí, že HIV virus může zvyšovat riziko úmrtí po nákaze koronavirem až o 30 procent. S věkem se riziko ještě zvětšuje. Téměř polovina HIV pozitivních mužů starších 65 let, kteří jsou s nemocí covid-19 hospitalizováni, může zemřít.

Hrozba pro imunitní systém

Výsledky studie ale odporují závěrům z jiných menších studií, píše list The New York Times. Ty dříve během pandemie naznačovaly, že HIV nemá žádný vliv na vážný průběh nemoci covid-19. Nová studie ale upozorňuje na schopnost viru HIV narušovat imunitní systém člověka.

„HIV vyřazuje veškeré zábrany imunitního systému. Důsledkem je robustní a trvalá zánětlivá akce -  a nadto chytíte covid,“ řekl Steven Deeks, odborník na HIV z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Expert WHO: Koronavirus tu možná bude napořád, jako například HIV. Vakcína nemusí nic vyřešit

Číst článek

„Byl bych překvapený, pokud by HIV nebyl nijak spojen s progresí covidu-19.“

Nové poznatky, které studie přináší, by mohly lidem s HIV poskytnout lepší přístup k monoklonálním nebo antivirovým lékům k léčbě covidu-19. Zároveň je potřeba pochopit, jak HIV ovlivňuje reakci pacienta na vakcínu proti koronaviru.

Pacienti s HIV byli v některých zemích zařazeni do klinických studií pro testování vakcín. Podle listu jsou ale údaje omezené. Některá data naznačují, že virus HIV podkopává imunitní odpověď na vakcínu.

Ze stovky zemí, které zveřejnily o očkování informace, jich 40 uvedlo HIV pacienty jako prioritní skupinu při očkování proti koronaviru, uvedla Meg Doherty, která řídí ve Světové zdravotnické organizaci program pro HIV pozitivní.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme