Rozostřený zrak, bezvědomí. Diabetici mohou být za volantem nebezpeční, tisíce lidí přišly o řidičák

Zjistili vám lékaři cukrovku? Někteří pacienti můžou kvůli této nemoci přijít o řidičský průkaz. Podle Ministerstva dopravy odebraly úřady od letošního ledna do listopadu řidičské oprávnění kvůli různým zdravotním problémům více než sedmi tisícům řidičů. Rezort ale neeviduje, o jaké onemocnění se jedná. Zákon mu to neumožňuje. Podle ministerstva zdravotnictví teď žije v Česku přes 760 tisíc diabetiků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto v noci, řízení v noci, světla, doprava (ilustrační foto)

Auto v noci, řízení v noci, světla, doprava (ilustrační foto) | Foto: Seaq68 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Rizikovou skupinou jsou lidé s poruchou rozpoznávání hypoglykemie, tedy ti, kteří nepoznají, že jim výrazně klesá hladina cukru v těle. Podle diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze trpí touto poruchou zhruba 15 procent pacientů s cukrovkou. Patří mezi ně i Jana Dvořáková z Berounska, která už jednou přišla o řidičský průkaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli cukrovce někdy lidé přicházejí o řidičské průkazy

„Třikrát mi cizí osoba zavolala záchranku, protože já jsem toho nebyla schopná. Podle zákona České republiky to musí doktor, tedy diabetolog, ke kterému chodím, nahlásit na Dopravní inspektorát,“ řekla Radiožurnálu. 

Dvořákové přišel do týdne doporučený dopis s výzvou, že musí odevzdat svůj řidičský průkaz dopravnímu odboru obecního úřadu. Sama totiž nepozná, kdy ji hladina cukru v krvi klesá. Může proto nečekaně upadnout do bezvědomí. Pokud by se jí to stalo při řízení auta, mohla by způsobit vážnou nehodu. Podle odborného lékaře ze zmíněného diabetologického centra Jana Šoupala mají být za volantem obezřetní i lidé s vysokou hladinou cukru, tedy takzvaní hyperglykemici.

„Může docházet k rozostření zraku, protože oční čočka v sobě může akumulovat glukózu a ta potom může osmoticky natáhnout vodu do čočky a potom neplní svoji funkci tak, jak by měla. Není totiž tak transparentní,“ vysvětlil. „Nedoporučoval bych sedat glykemikům za volant v situaci, kdy budou mít glykémii vyšší než 13 nebo 14 milimolu na litr,“ dodal.

Elixír mládí i lék proti obezitě. Čeští vědci zjistili, že lék proti nádorům umí bojovat s cukrovkou

Číst článek

Varovný alarm

O odebrání řidičského průkazu podle mluvčího ministerstva zdravotnictví David Šíma vždy rozhoduje praktický nebo odborný lékař. „Jednak po vyhodnocení prohlášení žadatele ke zdravotní způsobilosti, a to včetně předchozích záznamů ve zdravotnické dokumentaci, a v neposlední řadě i na základě posouzení informací poskytnutých registrujícím lékařem žadatele. Případně také na základě dalších výsledků odborných vyšetření,“ popsal.

Snížit počet rizik u diabetiků pomáhají speciální přístroje na měření hladinu cukru v krvi. „To jsou senzory, které má pacient zavedené v podkoží. Ty informují nemocného zhruba každých pět minut o vývoji glykémie a údaje posílají buď na displej inzulinové pumpy, nebo mobilního telefonu, který může vydat pacientovi alarm o blížící se hypoglykemii, nebo o blížící se významnější hyperglykemii,“ uvedl diabetolog Šoupal.

Podle diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze žije v Česku přes 100 tisíc, kteří nevědí, že by se měli léčit s diabetem.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme