Nezdravá strava i málo pohybu. Počet lidí trpících cukrovkou v Česku přesáhl milion

Diabetiků v České republice stále přibývá. Počet lidí s touto diagnózou letos přesáhl milionovou hranici. Podle expertů za to může i nezdravý životní styl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Kwanchai Chai-udom, Stock Budget | Zdroj: Profimedia

Lidé žijící s diabetem prvního typu musí tělu několikrát denně dodávat inzulin. Daleko větší problém ale z pohledu lékařů představuje diabetes druhého typu. Ten, za který může mimo jiné i nezdravý životní styl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká jsou rizika onemocnění cukrovkou? A jak jim předcházet?

Diabetiků každoročně přibývá. V roce 2015 jich bylo necelých 957 tisíc, loni o 40 tisíc více. Nárůst představuje vážný problém. Diabetikům, především těm nedostatečně léčeným, hrozí celá řada dalších komplikací.

„U pacientů s diabetem roste také výskyt maligních onemocnění, tedy nádorů nebo rakoviny,“ řekl Radiožurnálu diabetolog Milan Kvapil.

Rostoucí počet diabetiků znamená také větší zátěž pro systém zdravotní péče. Je potřeba rozdělit péči o diabetiky mezi specialisty a praktické lékaře. To by měla zajistit vznikající dohoda mezi praktiky a Českou diabetologickou společností.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme