Data: Zákaz kouření postihne až třetinu Čechů. Na jednoho připadají dva tisíce cigaret ročně

Michal Zlatkovský |

Čtěte dále

Podle nejnovějších průzkumů kouří v Česku přes třicet procent lidí, nejčastěji mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety. Podíl kuřáků za posledních 15 let klesl jen nepatrně.

Právě 31. května, na Světový den bez tabáku, začíná platit takzvaný protikuřácký zákon, který zakazuje kouření mimo jiné ve všech restauracích a kavárnách. Dotkne se více než tří milionů českých kuřáků a kuřaček. Podle dat ze zemí, které už kouření ve veřejném prostoru omezily v minulosti, to však jejich spotřebu cigaret nejspíš neomezí.

Vyplývá to z průzkumu agentury Euromonitor, podle kterého se sice počet prodaných cigaret v roce zákazu kouření v restauracích ve většině zemí snížil, do dvou let se ale vrátil k původnímu vývoji. Patří mezi ně Irsko, Francie nebo Španělsko.

V Česku se i přes postupnou změnu společenské atmosféry celkový počet kuřáků mění jen málo. Mezi lety 2000 a 2015 se počet kuřáků zmenšil asi o pět procent, kuřaček pak o tři procenta.

Roční počet vykouřených cigaret se v roce 2015 oproti předchozím letům dokonce mírně zvýšil. Na každého Čecha připadlo předloni 2010 cigaret, tedy přes sto běžných krabiček ročně a asi pět a půl cigarety každý den. Číslo navyšuje vysoký počet denně kouřících Čechů - těch je téměř 23 procent.

Mezi českými kuřáky jsou nejsilnější mladší ročníky. Ve věkové skupině 15 až 24 let kouří přes 35 procent lidí. S rostoucím věkem pak podíl klesá, ve věku nad 65 let kouří jen zhruba každý desátý Čech.

Michal Zlatkovský

|Kristýna Guryčová |Ekonomika

Hospodě převlečené za klubovou pivnici hrozí pokuta až půl milionu, varuje Babišova náměstkyně

Zájem o klubové pivnice v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb (EET) a zákazem kouření roste. Podle Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí pro daně a cla, nelze paušálně říci, že jejich provozovatelé obcházejí zákon, ale v mnoha případech tomu tak podle všeho bude. Kontroloři z finančních úřadů proto tyto zájmové spolky prověří. Nepoctivcům hrozí pokuta až půl milionu korun, upozornila v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.