Může přenášet dengue i ziku. Komár tygrovaný se rozšířil do poloviny Francie

Komár tygrovaný, který je schopen přenášet viry zika či horečnatá onemocnění dengue a chikungunya, se natrvalo usídlil již ve více než polovině francouzských departementů včetně Paříže. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které zveřejnilo mapu výskytu tohoto dvoukřídlého hmyzu, o tom informovala agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tygrovaný

Komár tygrovaný může přenášet viry, které způsobují horečky, bolesti kloubů, hlavy a svalů. | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, James Gathany

V loňském roce komár tygrovaný (Aedes albopictus), který pochází z Asie, trvale osídlil 51 ze 101 francouzských departementů. V roce 2017 přitom vědci jeho výskyt zaznamenali jen ve 42 správních jednotkách. Vyjma prakticky celé jižní Francie se vyskytuje komár například už i v severním departementu Aisne, který hraničí s Belgií.

Horečka dengue je nejrychleji se šířící nemocí. Ročně přibude 390 milionů nových pacientů

Číst článek

Komár tygrovaný může přenášet viry, které způsobují horečky, bolesti kloubů, hlavy a svalů. Horečnaté onemocnění chikungunya se může projevovat i krvácením z nosu nebo dásní. Známější a rozšířenější je dengue, které též provázejí vysoké teploty a proti němuž je jedinou prevencí použití repelentů a moskytiér. 

V evropské části Francie se komár objevil v poprvé v roce 2004 v okolí Nice.

Podmínky pro rozšíření

K šíření komára tygrovaného přispívá především globální oteplování a intenzivnější mezinárodní doprava.

Každý jedinec tohoto druhu komára není nutně přenašečem některého ze zmíněných virů, stává se jím pouze v případě, když nasaje krev infikovaného člověka, většinou mimo území Evropy.

Od prvního výskytu komára tygrovaného před patnácti lety zaznamenaly úřady 22 případů nakažení virem dengue a 31 případů nakažení virem chikungunya přímo ve Francii.

Komár tygrovaný se od roku 2012 ojediněle objevuje i na Břeclavsku na jižní Moravě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme