V Česku roste spotřeba antidepresiv. Psychiatrů je přitom velký nedostatek

Ordinace psychiatrů v Česku navštěvuje stále víc pacientů. Lékaři také častěji předepisují antidepresiva, jejich spotřeba za posledních deset let vzrostla o pětinu. Vyplývá to ze statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští psychiatři nárůst vysvětlují mimo jiné tím, že psychické poruchy se daří lépe diagnostikovat a lidé se přestali stydět psychiatra navštívit. | Foto: Fotobanka RGBStock

Čeští psychiatři nárůst vysvětlují mimo jiné tím, že psychické poruchy se daří lépe diagnostikovat a lidé se přestali stydět psychiatra navštívit.

V Česku je desetina potřebného počtu dětských klinických psychologů. Ministerstvo chce zkrátit studium

Číst článek

Antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři, kterých je pětkrát více než psychiatrů. Léky navíc pomáhají léčit úzkostnou poruchu nebo nespavost.

„Moderní antidepresiva se čím dál tím více ukazují jako výhodná k léčbě úzkosti. Zatímco výskyt deprese se v populaci pohybuje mezi šesti a 15 procenty, tak u úzkosti je to skoro dvojnásobně víc,“ říká pro Radiožurnál psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.

O duševních poruchách jako jsou deprese a úzkosti se ve společnosti začíná mluvit, lidé se tak nebojí vyhledat odborníky. Problémem je ale nedostatek psychiatrů, potřebná pomoc se tak nedostane ke všem pacientům.

„Za posledních deset let narostl o 80 procent počet pacientů a počet psychiatrů se zvýšil asi jen o 30 procent,“ upozorňuje místopředseda České psychiatrické společnosti Martin Anders.

Částečně by to mohla vyřešit reforma psychiatrické péče, na které pracuje Ministerstvo zdravotnictví.

nev, gag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme