Děti stále častěji trpí úzkostmi a depresemi. Sehnat odbornou pomoc je ale problém

Všimli jste si u svých dětí, že častěji pláčou, nemají chuť k jídlu, nebo si pravidelně stěžují na bolest hlavy a břicha, i když k tomu nemají důvod? Možná je trápí úzkosti. Dětí s touto poruchou totiž přibývá. Podle odhadů České psychiatrické společnosti úzkosti trápí každé desáté dítě. Odborná pomoc je přitom těžko dostupná - dětských psychiatrů je málo. V některých krajích je jen jeden, jinde není žádný. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě

Děti stále častěji trpí depresemi. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Věk, kdy lékaři u dětí potvrdí úzkosti nebo i deprese, se posouvá do předškolního. Důvodem jsou podle psychiatrů stále vyšší nároky, které na děti kladou rodiče, ale i učitelé. Úzkostná porucha vzniká poměrně rychle, dodává dětský psychiatr Ivo Paclt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž.

„Objevuje se řada různých i somatických obtíží - bolesti hlavy, bolesti břicha, někdy závratě, zvracení a podobně,“ řekl Radiožurnálu. V takovém případě by rodina měla zamířit k odborníkovi. Jenže těch je v Česku málo.

„Ve Zlínském kraji je jen jedna paní doktorka na 800 tisíc obyvatel, Severní Čechy jeden a pak jsou kraje, kde není vůbec nikdo, například kraj Vysočina,“ říká předseda Asociace dětské a dorostové psychiatrie Jaroslav Matýs.

Na pomoc tak pacienti musí čekat až půl roku. Nedostatek dětských psychiatrů podle Matýse způsobila i změna ve vzdělávání. „Když jsme měli samostatnou atestaci, tak za tři roky jsme měli 30 dětských psychiatrů. Pak to bylo vyřazeno na nějakou dobu z rozhodnutí ministerstva a za tři roky byli tři dětští psychiatři,“ uvedl.

Pokud dítě přijde s duševní poruchou, má ji v drtivé většině i rodič, říká psychiatr Jaroslav Matýs

Číst článek

Lepší financování

Problém si uvědomuje i ministerstvo zdravotnictví, jak říká jeho mluvčí Gabriela Štěpanyová. „Tento obor byl novelou zákona převeden mezi takzvané základní obory, délka vzdělávání se tak výrazně zkrátila a lze říct, že došlo ke zjednodušení vzdělávání. Ministerstvo specializační vzdělávání v tomto oboru finančně podpořilo, a to dotací na rezidenční místa,“ přiblížila Radiožurnálu.

Právě lepší financování oboru je podle Matýse klíčové k tomu, aby o něj mladí lékaři měli zájem. „Teď pracujeme na tom, aby se navýšily ještě úhrady do dětské psychiatrie. Zasahujeme závažným způsobem do školství v rámci i současné inkluze, ale taky do sociálních dávek, do podpory, takže potřebujeme zvýšit atraktivitu oboru i finančně,“ popsal odborník.

Situace je špatná v lůžkové i ambulantní péči. V té funguje asi 70 dětských psychiatrů. Podle Asociace dětské a dorostové psychiatrie by jich ale bylo potřeba minimálně dalších 100, aby mohla fungovat alespoň základní síť péče.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme