Diagnostika koronaviru pomocí vibrací z těla. Pomoc by mohly speciální senzory zabudované v lůžkách

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Systém je navržený jako bezkontaktní se senzory uloženými pod matrací, na které pacient leží. Metodu vědci zatím testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podložka pod matrací bude u pacientů měřit mikrovibrace lidského těla, které jsou způsobené tepem a dechem | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Soustava senzorů v podložce pod matrací bude u pacientů měřit mikrovibrace lidského těla, které jsou způsobené tepem a dechem.

Právě zhoršené dýchaní, které je jedním z typických příznaků covidu-19, chtějí vědci za pomoci senzorů zanalyzovat, klasifikovat a vytvořit jakousi databázi stavů. K vyhodnocování těchto stavů jim pak poslouží speciálně navržené algoritmy.

Ve výsledku by měli lékaři získat předpověď zhoršení či zlepšení stavu pacienta a podle toho přizpůsobit lékařskou péči.

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19. Vědci zkoumají, jestli má imunitu od matky

Číst článek

„Lékařům to pomůže nejen včas zasáhnout při zhoršujícím se průběhu nemoci, ale zároveň i přeložit pacienta na jiné oddělení a rozložit tak vhodně využití přístrojů, například ventilátorů,“ uvedl Filip Studnička z katedry fyziky přírodovědecké fakulty.

Lůžka vědci osazují speciální senzorovou podložkou zatím v nemocnicích v Trutnově a v Chrudimi a jednají o zapojení dalších nemocnic.

„Teď se chceme soustředit pouze na onemocnění covid-19 a dýchací poruchy, abychom mohli senzory správně nastavit s ohledem na toto onemocnění,“ uvedl k projektu vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Richard Cimler.

Vědci plánují, že v budoucnu vytvoří platformu pro sdílení poznatků a databanku, kterou by lékaři využili pro další výzkum covidu-19 a výměnu informací mezi sebou.

Projekt, který potrvá do září roku 2021, podpořila částkou 2,5 milionu korun Technologická agentura ČR. Stalo se tak v rámci mimořádné výzvy na podporu výzkumů spojených s pandemií nového koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme