S lednem začínají Češi hubnout. Cesta k hezčí postavě může vyjít i na desítky tisíc

Zhubnout nebo prostě jen hubnout. To je jedno z nejčastějších předsevzetí do nového roku. Podle společnosti STOB se o redukci váhy alespoň jednou v životě pokusilo 95 procent žen. Když ale číslo na váze neklesá tak rychle, zkouší lidé různé diety - třeba krabičkové nebo proteinové. Ty je ale můžou přijít i na desítky tisíc korun. Společnosti, které se redukcí váhy zabývají, mají nejvíc práce právě se začátkem nového roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dieta (ilustrační foto) | Zdroj: fotobanka Pexels

Třiatřicetiletá Veronika hubne s přestávkami druhým rokem. Začala už před Vánocemi 2016. A zvolila si dietu jídla připravovaného do krabiček, pětkrát denně. Podařilo se jí za tři měsíce zhubnout 15 kilogramů. S její váhou se ale snížila i částka na účtě.

„Částka na měsíc jídla, které vám dováží pětkrát denně v krabičce, vyjde na necelých šest tisíc korun. Na víkendy mi stravu nevozili, takže jsem se musela hlídat sama. Celkem mně to tedy vyšlo na 20 tisíc korun,“ vysvětluje Radiožurnálu.

Zbavte se po Vánocích pár kil navíc. 'Pro tělo je to úlevné,' nabádá odbornice na výživu

Číst článek

Jenže po konci diety šla váha opět nahoru. Dnes tak má Veronika dvě třetiny shozených kil opět zpátky a chystá se na nové kolo stejné diety.

Neustálý boj s kily

„Dvakrát do týdne si nějaký čas na sport udělám, nejsem pecka. Je to neustálý boj s kily, protože jakmile přestanete s krabičkovou dietou, tak zase sklouzáváte do starých kolejí a zvyků a je to prostě neustálý boj.“

A boj s váhou začínají s novým rokem i mnozí další Češi. Jen třeba do firmy Slim diet, která prodává proteinová jídla urychlující v těle spalování tuků, přišly s lednem stovky lidí. „S novým rokem je to úplně bomba. Protože všichni po Vánocích, po Novém roce začnou s předsevzetím, že chtějí zhubnout. Takže od druhého nebo třetího ledna máme kvanta lidí. Jak muže, tak ženy,“ říká výživová poradkyně firmy Monika Heřmanská.

Dieta (ilustrační foto) | Zdroj: fotobanka Pexels

Speciální proteinová jídla se vyrábějí ve Francii a Kanadě. Jenže i dieta, díky které se spaluje v těle jen tuk a svalová hmota zůstává, něco stojí. V průměru jedna porce - jako je třeba polévka, omeleta, rizoto nebo sladké tyčinky - vyjde na 60 korun. Jeden týden tak stojí necelých 1700 Kč.

Oblíbená je mezi Čechy i dieta jídel připravovaných do pěti krabiček denně. Ve firmě Dieta v krabičce se počet nových klientů zvedl s lednem o 50 procent. Zájem o takový program mají i muži, kteří tvoří víc než třetinu klientů. „Druhým nejsilnějším obdobím je jaro - zhruba květen až červen, kdy zájem stoupá asi o 30 procent, kdy lidé chtějí zhubnout na rychlo do plavek,“ dodává mluvčí společnosti Martina Vojtíšková. Tříměsíční kúra vyjde na necelých 15 tisíc korun.

Proč si dávat nedosažitelné cíle? Stačí být jen trochu šetrnější, doporučuje Pavel Maurer

Číst článek

Proteinová dieta či kurz zdravého životního stylu

Na hubnutí láká lidi i Ketodieta. Tu se s novým rokem rozhodlo vyzkoušet až pětkrát víc klientů než v běžných měsících roku. „Obvykle jsou to ženy, které už delší dobu zápasí s nadváhou nebo v minulosti vyzkoušely velké množství diet, nebo ženy, kterým chybí motivace. Nebo jsou to lidé, kteří jsou velmi zaměstnaní, nemají čas si připravovat jídlo na druhý den nebo pro velké pracovní vytížení nemají čas se pravidelně stravovat,“ vysvětluje výživová specialistka firmy Martina Dvořáková.

I tato dieta se skládá ze speciálních proteinových jídel, konzumovaných pětkrát denně. Startovací balíček na dva týdny pro ty, kteří chtějí snížit svoji hmotnost jen lehce, vyjde na tři tisíce korun - pro ty s větší nadváhou pak na téměř 6500 za měsíc. „Neřekla bych, že finanční náklad bude vyšší, než když si budete kupovat běžné potraviny, protože z jídelníčku vyřadíte velké množství potravin, které po dobu redukce zase kupovat nebudete,“ pokračuje Dvořáková.

Květiny na talíři, houby pro dlouhověkost nebo exotická zelenina. Trendy v jídle pro rok 2018

Číst článek

Společnost STOB se zase zaměřila na muže. Připravila pro ně speciální osmitýdenní kurz, který by jim měl pomoci zhubnout. „Teď 15. ledna zahajujeme světovou raritu, specializovaný skupinový kurz pro muže. Tam se naučíte jak sestavit jídelníček, jak dodržovat nové stravovací návyky a také si zacvičíte,“ říká zakladatelka společnosti STOB Iva Málková. Ani tady ale nejdou kilogramy dolů zdarma.

Navíc podle Málkové není zima tím nejlepším obdobím pro hubnutí. „Bohužel bývá impulzem taková nevýznamná motivace, jako je nový rok, pondělí, úplněk a podobně. Nový rok je opravdu významné datum a zájem se tak velmi zvedá. Člověk ale většinou není na hubnutí motivačně připraven, navíc zimní období není na hubnutí tak ideální. Proto novoroční předsevzetí tolik troskotají.“

Podle statistik OECD utratí Češi za doplňky na hubnutí 5,5 miliardy korun ročně.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme