Depresí a úzkostí trpí téměř polovina ukrajinských uprchlíků v Česku. Pomoc vyhledala tři procenta

  • Symptomy duševních onemocnění jsou mezi ukrajinskými uprchlíky v České republice velmi časté.
  • Známky deprese a úzkosti vykazuje celkem 45 procent uprchlíků, což je čtyřikrát víc než v české populaci. I během covidové krize se číslo pohybovalo kolem 11 procent.
  • Duševními problémy podstatně častěji trpí ženy a mladí dospělí do 30 let.
  • Podle aktuálních odhadů by odbornou péči potřebovalo až 75 tisíc uprchlíků, pomoc v Česku zatím vyhledalo přibližně 5 tisíc z nich.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Mezi symptomy deprese patří problémy se spánkem, negativní sebeobraz, pocit beznaděje nebo únava | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z výzkumu PAQ Research vyplývá, že jedinou příčinou duševního onemocnění ukrajinských uprchlíků nemusí být jen prožité trauma.

Zatímco negativní zážitky přímo z konfliktu souvisí s posttraumatickou stresovou poruchou, symptomy deprese a úzkosti, kterými se výzkumníci zabývali, se pojí se špatnou socioekonomickou situací.

V jejím důsledku se každodenní fungování a začlenění do nového prostředí stává pro uprchlíky náročnějším. Nepříznivá socioekonomická situace navíc může mít vliv i na rodiny a komunity nemocných.

Materiální deprivace

Dlouhodobě ji zhoršuje nezaměstnanost a nízký příjem. Středně těžkou depresí či úzkostí podle Eurostatu trpí 51 procent uprchlíků v materiální deprivaci. Dle zjištění se týká zejména lidí v ubytovacích zařízeních.

Ohrožení cenami bydlení i socioekonomický status. Co ovlivňuje ochotu Čechů přijímat uprchlíky z Ukrajiny?

Číst článek

Na psychický stav uprchlíků má vliv také špatná znalost jazyka hostitele. Ukrajinci s horší znalostí češtiny pracují méně a spíše na nekvalifikovaných pozicích. V neposlední řadě hraje roli také nedostatek sociální podpory a diskriminace z hostitelské populace či veřejné správy.

Středně těžkou depresí podle zjištění výzkumu trpí v České republice 42 procent dospělých  uprchlíků. Symptomy 14 procent odpovídají těžké depresi a sedm procent velmi těžké. Výzkumu se zúčastnilo přes tisíc Ukrajinců.

Pro srovnání: v minulém roce příznaky středně těžké deprese nebo horšími depresemi trpělo osm procent Čechů. Duševní onemocnění se jak u uprchlíků, tak v celkové populaci častěji vyskytuje u žen.

Méně než třetina

Mezi symptomy duševního onemocnění patří problémy se spánkem, negativní sebeobraz, pocit beznaděje nebo únava. Část symptomů je typicky spojena s reakcí na trauma. Komplexní posttraumatická stresová porucha, způsobená dlouhodobým vystavením traumatizujícím událostem, se může rozvinout právě u lidí prchajících před válkou.

Navzdory vysokým číslům si je výskytu duševního onemocnění vědoma méně než třetina všech dotazovaných. Nejpravděpodobněji vyhledají a přijmou odbornou péči Ukrajinci do 30 let.

Podle výsledků jsou ke svým problémům citlivější v důsledku destigmatizace tématu stejně jako srovnatelná věková kategorie ve zbytku populace. Příznaky středně těžké deprese nebo úzkosti má v České republice 59 procent mladých ukrajinských uprchlíků.

Mladí lidé jsou k vlastním symptomům duševního onemocnění citlivější. Čáry značí funkci lineární regrese, černá přerušovaná čára značí průměr všech uprchlíků. N=1238 | Foto: Hlas Ukrajinců: Duševní zdraví

Vyhledání pomoci

Při odhadech 160 tisíc dospělých uprchlíků, kteří momentálně žijí v Česku, by podle výsledků výzkumu odbornou péči mohlo využít přes 20 tisíc Ukrajinců. Výzkumníci však udávají, že ji potřebuje mnohem více z nich, a to kolem 75 tisíc.

Ačkoliv pomoc zatím vyhledala jen tři procenta duševně nemocných, uvažovalo o ní celých 38 procent. Nejčastěji jim v tom brání nejistota – jednoduše neví, jaký typ pomoci potřebují.

To může souviset s nedostatečnou znalostí problematiky duševního zdraví a neinformovaností o dostupných službách.

Podle zahraničních studií je přístup k péči uprchlíků limitován především několika faktory. Mezi ně patří stigmatizace problémů s duševním zdravím a nedostatečná znalost v této oblasti.

Uprchlíci vnímají také horší přístup ke zdravotní péči a mají obavy z nepochopení ze strany profesionálů, kteří si neprošli stejnými zkušenostmi nebo nepocházejí ze stejného kulturního prostředí.

Včasné zachycení 

V neposlední řadě se experti zabývali také duševním zdravím ukrajinských dětí. Na otázky standardizovaného dotazníku týkajícího se jejich psychické pohody odpovídali dospělí. Mediánové skóre dětí uprchlíků je podstatně nižší než u českých dětí: 68 oproti 75 z maximální hodnoty 100.

Úzkost a deprese se u dětí projeví nejčastěji ve škole. Rodiče ale mají strach to řešit, varuje psychiatrička

Číst článek

V případě dětí odborníci zdůrazňují zejména důležitost včasného zachycení problému. Výhodou u této věkové kategorie je, že intervence mohou být na rozdíl od těch pro dospělé implementovány ve školním prostředí.

Nejen učitelé by se měli zaměřovat zejména na zajištění základních životních podmínek a na jejich integraci do kolektivu.

Organizace spojených národů za řešení považuje vytvoření komplexního systému péče o uprchlíky a jejich duševní zdraví, který stávající zdravotnický systém nezatěžuje.

Lidé s duševním onemocněním by měli být včas identifikováni a motivováni, aby vyhledali specializovanou péči.

Podle PAQ Research je důležitá také destigmatizace tématu duševního zdraví v celé společnosti a posílení systémové péče, která je v České republice podfinancována.

Pomoc pro Ukrajince

www.nudz.cz – Národní ústav duševního zdraví aktuálně implementuje tři projekty zaměřené na psychosociální pomoc Ukrajincům žijícím v ČR. Pod záložkou Pomoc Ukrajině najdete bližší informace. K dispozici je i mapa psychosociální podpory v České republice.

www.samopomi.ch – stránka vytvořená Národním ústavem duševního zdraví v ukrajinštině, poskytuje informace o duševním zdraví a jak o něj pečovat s odkazy na dostupnou péči.

Žaneta Levíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme