Snaha proniknout přímo na školy. Americký sněmovní výbor prověřuje hlavní výrobce e-cigaret

Výbor pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ve středu oznámil, že zahájil zkoumání čtyř hlavních výrobců e-cigaret. Zjišťuje, jak firmy provádějí průzkum dopadu svých výrobků na veřejné zdraví, jaké mají marketingové metody a jakým způsobem podporují užívání elektronických cigaret u mládeže, uvedla agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marketingové metody a propagace u mladých. Americký sněmovní výbor prověřuje výrobce e-cigaret (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Výbor prostřednictvím dopisů oslovil firmy Juul Labs, Fontem Ventures, Japan Tobacco a Reynolds American. Například společnosti Juul Labs se dotázal, zda provedla nebo financovala studie zaměřené na zdravotní dopady používání svých výrobků a na účinnost své pomoci s odvykáním kouření.

Výbor se firmy rovněž zeptal, zda příslušné informace zaslala Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Oslovené firmy zatím na žádosti o vyjádření nereagovaly.

San Francisco jako první americké město zakázalo e-cigarety. Odvolává se na oblibu mezi mladými

Číst článek

Výbor se těmito záležitostmi zabývá v době, kdy jsou výrobci e-cigaret vystavováni stále častějšímu zkoumání zákonodárců a úřadů kvůli obavám, že jejich výrobky mají negativní dopad na zdraví uživatelů.

Pronikání do škol

Jeden z výborů Sněmovny reprezentantů už v červenci zveřejnil interní e-mailovou komunikaci firmy Juul ukazující snahu společnosti proniknout do škol a oslovit přímo dospívající mládež.

Spoluzakladatel firmy James Monsees podle agentury Reuters kongresmanům tvrdil, že cílovou skupinou Juul Labs jsou dospělí kuřáci cigaret.

Demokratický předseda obchodního výboru Frank Pallone poukázal na plicní onemocnění, na něž v souvislosti s kouřením e-cigaret upozornily zdravotní úřady. Pallone žádá odpovědi a příslušné dokumenty do 20. září.

Triky i symbol společenského statusu. Čím dál víc dětí užívá e-cigarety s příchutí

Číst článek

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje v současnosti zhruba stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými plicními problémy, a zkoumá, zda nemoc nesouvisí s kouřením elektronických cigaret.

Mladí uživatelé

Většina pacientů jsou mladí lidé, kteří za lékaři přišli kvůli kašli, dýchavičnosti, horečkám a únavě. Obliba elektronických cigaret mezi mladými Američany vytrvale roste. Počet mladých ve věku 17 a 18 let, kteří mají v oblibě e-cigarety, se zvýšil na 21 procent ve srovnání s 11 procenty v roce 2017, uvedli letos autoři studie z Michiganské univerzity.

San Francisco letos v červnu jako první město v USA zakázalo prodej elektronických cigaret, a to právě s odkazem na to, že je často zneužívají nezletilí (psali jsme ZDE).

Elektronická cigareta je trubička obsahující elektricky napájené tělísko, které ze zásobníku umístěného ve filtru po vdechnutí odpaří dávku nikotinu. Protože nedochází ke spalování tabáku a cigaretového papíru jako u klasických cigaret, neobsahuje e-cigareta rakovinotvorné látky. Návyku na škodlivý nikotin se ale kuřák nevyhne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme