Roztroušená skleróza potřebuje EB virus. Bez něj se nemoc nerozvine, zjistili vědci

Kdo se nenakazí téměř všudypřítomným virem Epsteina a Barrové (EB), prakticky s jistotou se vyhne roztroušené skleróze. Ukazují to data z obrovské databáze, kterou prostudovali vědci z Harvardovy univerzity. Pomůže to i výzkumu dalších nemocí, kde je podle odborníků EB virus dlouhodobě podezřelým.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž s hendikepem, hendikepovaný muž

EB virus je jedna z nutných podmínek pro vypuknutí roztroušené sklerózy (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Většina lidstva se během života setká s EB virem, většina z této většiny to ale vůbec nezaznamená. Virus se „zabydlí“ uvnitř imunitních buněk a svědčí o něm jen hladina určitých protilátek v krvi. U dětí může EB virus způsobovat mononukleózu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Srba

Už dlouho ale vědci EB virus podezírají, že by mohl stát v pozadí autoimunitních nemocí. To jsou nemoci, kde se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu a začne ničit určité buňky.

Jednou z nich je i roztroušená skleróza, kde autoimunitní zánět poškozuje nervy. Dále sem patří kožní psoriáza čili lupénka, kloubní revmatoidní artritida a desítky dalších nemocí. Všechny mají společné to, že věda nezná přesnou příčinu, ale je to zřejmě souhra více okolností – genetického základu a vlivů prostředí, mezi které patří i virové infekce.

Deset milionů sledovaných Američanů

Zatím nejnovější výzkum publikovaný v časopise Science říká, že EB virus je jedna z nutných podmínek pro vypuknutí roztroušené sklerózy. Jeho autoři studovali databázi deseti milionů příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří povinně chodí na pravidelné odběry krve.

Většina z nich byla nakažená EB virem, někteří se nakazili v průběhu času a necelý tisíc z nich onemocněl roztroušenou sklerózou. U všech až na jednoho se to stalo tak, že napřed měli virus, a potom dostali roztroušenou sklerózu. Z těch, kdo EB virus neměli, onemocněl sklerózou jenom jeden – a vědci uvažují, jestli to byla chyba měření nebo nějaký vzácný případ.

Všechno ostatní ale ukazuje na přímou souvislost, že roztroušená skleróza je komplikací EBvirové infekce.

Hlavní autor výzkumu Alberto Ascherio v rozhovoru pro Fox News uvedl, že by díky novému objevu v budoucnu bylo možné zavést prevenci roztroušené sklerózy mezi geneticky predisponovanými lidmi, tam, kde se roztroušená skleróza vyskytuje v rodině. Tito lidé by mohli dostat očkování proti EB viru, které už farmaceutický průmysl nějaký čas vyvíjí. V případě, že by už virem byli nakaženi, mohli by se ho zbavit pomocí protivirové léčby.

Vědci také doufají, že díky novým objevům by mohli pomoci i lidem, u kterých se už roztroušená skleróza vyvinula.

Poslechněte si Vědu Plus. Dozvíte se, že děti v pandemii přestaly dbát na čištění zubů a prohlídky u odborníků rodiče často oddalovali. Důsledkem jsou i závažnější diagnózy. A proč by měli, či neměli zemědělci přemýšlet o agrivoltaice?

Martin Srb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme