Naděje v REGN-EB3 a mAb114. Dva léky na ebolu jsou vysoce účinné, mohou zachránit lidské životy

Předběžné testy dvou léků na krvácivou horečku ebolu prokázaly velkou účinnost a podle vědců by mohly zachránit množství životů. S odvoláním na americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění, který se na testech podílel, o tom informovala agentura Reuters. Epidemie eboly sužuje Kongo, kde nemoci podlehlo za rok přes 1 800 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace je vysoce nakažlivý virus smrtelný v polovině případů.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemie eboly sužuje Kongo, kde nemoci podlehlo za rok přes 1 800 lidí (ilustrační snímek) | Foto: Goran Tomasevic | Zdroj: Reuters

V Kongu byly testovány čtyři léky a dva z nich se ukázaly jako vysoce účinné. Americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění považuje výsledky za velmi dobré. Přípravky budou nyní podány v Kongu všem lidem nakaženým ebolou.

Účinné léky označené jako REGN-EB3 a mAb114 v testech prokázaly, že jsou schopny neutralizovat dopad viru na tělesné buňky. „Jsou to první léky, které ve vědecké studii prokázaly významný vliv na snížení úmrtnosti u pacientů s ebolou,“ řekl ředitel NIAID Anthony Fauci.

Epidemie eboly v Kongu řádí už rok, z odlehlých oblastí se za tu dobu rozšířila do velkoměsta Goma

Číst článek

Oba přípravky byly vyvinuty s pomocí protilátek odebraných od lidí, kteří ebolu přežili. Zbylé dva testované léky byly z výzkumu vyřazeny, protože se ukázaly neúčinné.

Naděje na přežití

Vědecké zkoušky začaly pod vedením Světové zdravotnické organizace loni v listopadu. Od té doby dostalo experimentální lék 700 pacientů a výsledky jsou zatím u 499 z nich. Ze skupiny, která dostala přípravek REGN-EB3, zemřelo 29 procent pacientů, ve skupině léčené látkou mAb114 34 procent. U dvou vyřazených látek byla úmrtnost 49 a 53 procent.

Procento přežití u pacientů s nízkými hodnotami viru v krvi bylo při použití léku REGN-EB3 až 94 procent, u mAb114 89 procent.

Odborník na infekční nemoci Sabue Mulangu, který se na studii podílel, řekl, že výsledek umožňuje úřadům zdůrazňovat, že při včasné léčbě mají lidé 90procentní naději na přežití.

Ředitel charitativní organizace Wellcome Trust Jeremy Farrar řekl, že výzkum prokazuje, že testované preparáty mohou zachránit lidské životy a že se svět blíží době, kdy bude ebola léčitelná. „Nezbavíme se jí, ale měli bychom být schopni zabránit národním a regionálním epidemiím,“ sdělil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme