Problém se štítnou žlázou? Endokrinologů ubývá, pacienti musejí na vyšetření čekat

Až několik měsíců si musí v Česku počkat na ošetření pacienti, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Zatímco takových lidí v posledních letech přibývá, endokrinologů je stále méně. Vyplývá to z údajů České endokrinologické společnosti, která za poslední desetiletí eviduje úbytek specialistů až o pětinu. Společnost i praktičtí lékaři zároveň upozorňují na špatnou organizaci péče v endokrinologických ambulancích.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Co jsem obvolávala endokrinology v okolí Prahy 5, tak všichni dva až tři měsíce objednací lhůta… A navíc, málokterý endokrinolog nové pacienty bere," to jsou jen některé z příspěvků, ve kterých se lidé na internetu dělí o své zkušenosti s objednací lhůtou u specialisty na štítnou žlázu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku ubývají endokrinologové. Pacienti tak musí na ošetření čekat i několik měsíců. Více si poslechněte v reportáži Evelyny Kulíškové.

A dlouhé čekací lhůty na vyšetření potvrzují i praktičtí lékaři. „Ze zkušenosti kolegů praktických lékařů vyplývá, že objednací lhůty na vyšetření u endokrinologa jsou v různých částech regionů různé. Pohybují se od týdnů do měsíců. Je to dané rozložením sítě ambulantních specialistů, která je málo hustá na venkově," vysvětluje Radiožurnálu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. 

Ještě komplikovanější je pak situace těhotných žen, které se o zdravotním problému dozvědí až při těhotenské prohlídce. Pokud se jim nedostane ošetření včas, může hrozit poškození plodu. Endokrinologické ambulance by proto měly těhotné pacientky přijímat přednostně. Ne všechny na to ale mají kapacitu.

Každý rok méně

Podle Jana Jiskry z České endokrinologické společnosti má krize více důvodů. Pacientů přibývá, což ukazují i statistiky největší zdravotní pojišťovny v Česku – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Ortoped Dungl: Když jsem začínal, bylo u nás 50 umělých kloubů za rok. Dnes jich je 20 tisíc

Číst článek

Jen mezi lety 2014 a 2016 eviduje u svých pojištěnců nárůst o víc než 18 tisíc endokrinologických pacientů. Naopak lékařských odborníků je podle Jiskry každým rokem méně.

„Máme asi 450 členů a to představuje za posledních 10 let pokles o více než 100 endokrinologů, což je asi 20 procent celkového počtu. A druhou příčinou je ne úplně dokonalý systém péče o pacienty s mírnými poruchami. Myslíme si, že základní vyšetření a někdy i léčbu může zajišťovat i praktický lékař," říká Jiskra.

Nicméně endokrinologové připouštějí, že úbytek pacientů by mohl ambulancím způsobit finanční potíže. Změnu systému prosazuje také Sdružení praktických lékařů.

Revma jako problém stáří? Ne, týká se i malých dětí a nejdříve zasáhne kolena

Číst článek

A v rámci reformy primární péče ji navrhuje i ministerstvo zdravotnictví. „Diskutujeme o lepším rozdělení této péče mezi praktickými lékaři a specialisty tak, abychom specialistům ulevili a mohli se věnovat závažným případům, zatímco ty ‚lehčí‘; či standardní problémy by mohli řešit lékaři praktičtí," popisuje mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Kromě toho chce ministerstvo pro endokrinology zajistit více takzvaných rezidenčních míst, tedy školících center pro lékaře před atestací. 

Jistou naději do budoucna dávají také statistiky Univerzity Karlovy, na které loni atestovalo v oboru diabetologie a endokrinologie 28 lékařů a na letošní jarní zkoušky se chystá dalších 10 lidí.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví chybí v Česku také další specialisté. Kritický je pak nedostatek dětských psychologů a psychiatrů.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme