Češi budou zkoumat epilepsii v novém specializovaném centru. Pro nemocné chtějí život bez záchvatů

Každý rok podle Akademie věd přibude na 5000 nových pacientů trpících epilepsií. Jde o nemoc, která se projevuje opakovanými záchvaty. Na výzkumu nemoci a nových léčebných metod teď budou lékaři i vědci pracovat v novém centru, které od ledna funguje v pražské motolské nemocnici.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roztroušenou sklerózou v Česku ročně onemocní 700 až 800 lidí (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: HolgersFotografie | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Spojuje mezioborové týmy, jejichž společným zájmem výzkumu je epilepsie. Vize centra je kvalitní život bez záchvatů,“ přibližuje pro Radiožurnál Přemysl Jiruška z Fyziologického ústavu Akademie věd, který je jedním z pracovníků nového centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cílem centra je hledat nové metody, jak epilepsii účinně léčit, popisuje Přemysl Jiruška z Fyziologického ústavu AV ČR

Centrum má propojit nejnovější výzkum epilepsie s klinickou praxí. Spolupracovat v něm budou dvě desítky lékařů a vědců z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd.

„Cílem je hledat nové metody, jak lépe epilepsii diagnostikovat a jak ji účinně léčit,“ podotýká. „Naše úloha spočívá v tom, že se snažíme najít nové způsoby léčby a být předním pracovištěm, které bude udávat nové trendy ve výzkumu epilepsie,“ doplňuje Jiruška.

Léčba nezabírá u každého třetího

Epilepsie není psychické, ale fyzické onemocnění mozku. Druhů nemoci a typů záchvatů je několik. Nemusí se projevovat pouze známými křečemi se ztrátou vědomí, ale také například pouhým zahleděním, brněním nebo výpadkem paměti. Záchvaty se mohou vyskytovat i v noci při spánku.

Budoucnost léčby epilepsie? Nadějí je genová terapie

Číst článek

V Česku je v současnosti kolem 100 tisíc epileptiků. A lehčí formy této nemoci nijak neovlivňují schopnost člověka žít běžným životem, to znamená pracovat, sportovat nebo zakládat rodiny.

Epilepsií může člověk onemocnět v kterémkoli věku - ať už na základě genetiky, nebo následkem úrazu, porodu, operace a stresu. Ve většině případů je epilepsie léčitelná, není to ale tak jednoduché.

„Každý třetí pacient s epilepsií ale neodpovídá na léčbu současnou terapií. Je zapotřebí hledat nové cesty, jak epilepsii vyléčit,“ vysvětluje Jiruška.

A dodává, že v Motole už delší dobu funguje centrum vysoce specializované péče pro pacienty s nezvladatelnou epilepsií.

Jiří Chum, Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme