Naděje dožití v EU je vyšší než před covidem. Premiantem je Španělsko, Česko je s 80 lety uprostřed

Naděje dožití se loni v Evropské unii dostala na vyšší úroveň, než byla před pandemií covidu-19. Ukazují to údaje, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší naději dožití zaznamenávají země v jižní části Evropy, například Španělsko, Itálie či Malta. Nejnižší je pak údaj v Rumunsku, Bulharsku nebo Lotyšsku. Česko, kde se naděje dožití zvýšila, dosahuje lepších výsledků, než další státy východní části Evropské unie.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Pod 77 lety je naděje dožití v Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku a Maďarsku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V souvislosti s pandemií covidu-19 zaznamenala naděje dožití v letech 2020 a 2021 výrazný propad. V roce 2019 tento údaj činil 81,3 roku, v roce 2020 klesl na 80,4 roku a v roce 2021 na 80,1 roku. Od roku 2022 pak začal znovu růst a loni podle prvního odhadu Eurostatu činil 81,5 roku.

Počty nakažených koronavirem jsou vyšší, než evidujeme. Situace ale není vážná, uklidňuje lékařka

Číst článek

Zlepšení ve srovnání s rokem 2019 zaznamenalo loni 18 unijních států, v šesti zemích však naděje dožití stále nedosáhla úrovně z roku 2019. Jedná se o Německo, Estonsko, Řecko, Rakousko, Nizozemsko a Finsko.

V Česku loni naděje dožití dosáhla rovných 80 let, což je zhruba o devět měsíců více než v roce 2019. Česko v Evropské unii nepatří ani mezi premianty, ani mezi státy s nejhorší statistikou.

Nejvyšší naději dožití má Španělsko s 84 roky, následují Itálie a Malta. Pod 77 lety je naděje dožití v Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku a Maďarsku.

Naděje dožití je statistický odhad věku, kterého se v průměru mohou dožít lidé narození v jistém roce. Vypočítává se s ohledem na úmrtnost a její strukturu v daném roce.

Údaj ovlivňuje velký počet faktorů, od stavu ekonomiky přes kriminalitu a životní prostředí až například po kvalitu zdravotnické péče. V letech 2020 a 2021 však na tento údaj v EU i v dalších částech světa měla velký vliv pandemie covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme