Fakultní nemocnice v Brně naléhavě hledá nové dárce, není dostatek krve

Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá nové dárce krve. Na transfúzním oddělení v tuto chvíli akutně docházejí zásoby skoro všech krevních skupin. Zdravotnicí proto nové dárce oslovují i na svých facebookových stránkách.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s českým rozhlasem, darování krve, krevní transfuze, krev | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tato situace se o prázdninách podle primářky transfúzního oddělení Hany Lejdarové opakuje každoročně. Krve je teď málo i přesto, že si zdravotníci dopředu udělali zásoby. Nové dárce se snaží získat i prostřednictvím sociální sítě Facebook – většina pravidelných přispěvatelů je podle lékařů nejspíše na dovolené.

„Ten dárcovský registr, se kterým běžně pracujeme, je samozřejmě dostupný pouze z části. Snažíme se samozřejmě v mezích našich možností dárce, kteří se chystají odjet do destinací, kde bude třeba půlroční odklad po návratu, tak na to nějak upozornit, aby svůj odběr třeba zrealizovali ještě před tímto odjezdem,“ řelka Radiožurnálu Hana Lejdarová, primářka transfúzního oddělení.

Červené krvinky můžou zdravotníci uchovat maximálně 42 dní. U krevních destiček je expirační doba kratší, asi pětidenní.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme